Vermikompost ve hümik asit uygulamalarının toprağın biyolojik özellikleri ve buğday verimine etkisi
Effect of vermicompost and humic acid applications on soil biological properties and wheat yield
  1. Tez No: 696152
  2. Yazar: MERVE AKÇA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. RIDVAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı; vermikompost ile beraber topraklara ilave edilen hümik asitin buğday bitkisinin verim ve bazı verim unsurları ile toprakların bazı kimyasal biyolojik özellikleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü araştırma serasında, tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak 162 gün süren bir sera denemesi kurulmuştur. Denemede vermikompostun %0, %1, %2 ve %4'lük dozları ile hümik asitin 0, 1.5 L/da, 3 L/da, 4.5 L/da ve 6 L/da'lik dozları ile denemede test bitkisi olarak Pandas çeşidi yazlık buğday bitkisi kullanılmıştır. 162 gün sonunda hasat edilen buğday bitkisinin verim ve bazı verim unsurları ile toprakların bazı kimyasal ve biyolojik özellikleri saptanmıştır. Artan vermikompost dozlarına bağlı olarak kontrole göre, buğday bitkisinin verim ve bazı verim unsurları (buğday boyu, başak boyu, bindane ağırlığı) ile toprağın elektriksek iletkenliği, organik madde ile toplam azot ve alınabilir fosfor içeriği ile mikrobiyal biyomas karbon ve toprakların karbondioksit üretimlerinin (toprak solunumu) önemli artışlar gösterdiği saptanmıştır. Buna karşın topraklara vemikompostlar ile beraber artan seviyelerde yapılan hümik asit uygulamasının buğday verimi ve toprak özelliklerinde meydana getirdiği etkilenmelerin çok stabil olmadığı saptanmıştır. Deneme sonunda en iyi uygulamanın; buğday bitkisinin verim ve verim unsurları ile toprak özelliklerini iyileştirmeye olan katkıları açısından vermikompostun en yüksek (%4) seviyesi ile beraber uygulanan 1.5 L/da seviyesinde hümik asit uygulamasından elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was; to determine the the effects of humic acid added to the soil together with vermicompost on the yield and some yield components of the wheat plant and some chemical biological properties of the soil. For this purpose, the trial was conducted in the research greenhouse of the Department of Soil Science and Plant Nutrition, with 3 replications and randomized plot design, lasting 162 days. In the trial Pandas summer wheat variety was used as tested plant with 0%, 1%, 2% and 4% doses of vermicompost and 0, 1.5 L / da, 3 L / da, 4.5 L / da and 6 L / da doses of humic acid. The yield and some yield components of the wheat plant harvested after 162 days and some chemical and biological properties of the soil were determined. Depending on the increasing doses of vermicompost compared with the control, the yield and some yield components of the wheat plant (wheat height, ear length, the thousand grain weight) and the electrical conductivity of the soil, organic matter and total nitrogen and absorbable phosphorus content and microbial biomass carbon and carbon dioxide production of soils (soil respiration) ) indicated significant increases. However, it was found that the effects caused by the application of humic acid to soils at increased levels along with vemicomposts in wheat yield and soil properties were not very stable. At the end of the trial, it was determined that the best treatment was obtained from humic acid application at 1.5 L/da level applied together with the highest (4%) level of vermicompost in terms of wheat plant yield and yield components and their contribution to improving soil properties.