Demir, kükürt ve molibden içeren yaprak gübresinin soyada verim ve bazı kalite unsurlarına etkisi
The effect of fertilizer containing iron, sulfur and molybden on yield yield and some quality elements
  1. Tez No: 696180
  2. Yazar: İLKNUR BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma 2016 yılında Samsun ili Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğünün Ambarköprü Araştırma İstasyonu'nda tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlı olarak yürütülmüştür. Uygulamalar Kontrol, A, B, C, AB, AC, CB ve ABC şeklinde yapılmıştır. Çalışmada Arısoy soya çeşidine yapraktan % 5 S (Kükürt), % 2 Fe (Demir) ve % 0.5 Mo (Molibden) elementleri homojen olacak şekilde karıştırılarak 2.5 gr/0.5 L suda çözündürülüp elde edilen solüsyondan, uygulama yapılacak olan her parsele yapraktan uygulanmıştır. Soyanın gelişme dönemleri (gün) dikkate alınarak, birinci gübre uygulaması dikimden 25 gün sonra ilk üç yaprakçıklı hakiki yaprağın tam olarak ortaya çıktığı V1 Devresinde ( A uygulaması), ikinci gübre uygulaması 40. günde bitkiler 15-20 cm boyunda olup, üç boğuma ve iki hakiki yaprağa sahip oldukları V2 Devresinde (B uygulaması) ve üçüncü gübre uygulaması ise 55. günde bitkiler 18-23 cm boyundadır ve dört boğum ile üç hakiki yaprağa sahip oldukları V3 devresinde (C uygulaması) uygulanmıştır. Demir, kükürt ve molibdenin karıştırılarak elde edilen solüsyonun yapraktan uygulamaların verim ve kalite unsurları üzerine etkisini belirlenmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada sırasıyla en yüksek bitki bakla sayısı 89.67 adet/bitki ile ABC, bitki başına yan dal sayısı 3.13 adet/bitki ile C ve AB, 1000 tane ağırlığı 195.0 g ile ABC, nem oranı % 13.43 ABC, parsel verimi 2.95 kg ile ABC uygulamalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in triplicate according to the random blocks trial design at the Ambarköprü Research Station of the Black Sea Agricultural Research Institute Directorate in Samsun province in 2016. Applications were made as Control, A, B, C, AB, AC, CB and ABC. In the study, 5% S (Sulphur), 2% Fe (Iron) and 0.5% Mo (Molybdenum) elements were mixed homogeneously and dissolved in 2.5 gr/0.5 L water from the leaf of Arısoy soybean variety, and the solution obtained was applied from the leaf to each parcel to be applied. Taking into account the development periods (days) of soybean, the first fertilizer application is in the V1 Period (A application) when the first three-leaf true leaf is fully emerged 25 days after planting, the plants are 15-20 cm tall, with three nodes and two stems, on the 40th day of the second fertilizer application. The plants were 18-23 cm tall at the 55th day and the third fertilizer application was applied in the V3 cycle (application C) where they had four nodes and three real leaves. It was carried out to determine the effect of foliar applications of the solution obtained by mixing iron, sulfur and molybdenum on yield and quality factors. In the study, the highest number of pods per plant was ABC with 89.67 pieces/plant, the number of side branches per plant was C and AB with 3.13 pieces/plant, ABC with 1000 seed weight 195.0 g, humidity rate was 13.43% ABC, plot yield was 2.95 kg and ABC applications. has been done.