Bazı azo-boyar maddelerin atık/atık mantarlar tarafından biosorpsiyon ile uzaklaştırılması
- Tez No: 696179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN HİÇSÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, çevrede bol miktarda bulunan, az maliyetli ve etkili bir biyosorbent kullanılarak Direkt blue 2 ve Direkt Orange 26 boyar maddelerin sulu çözeltilerden uzaklaştırılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla adsorbent olarak, dünyanın ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan ABm kullanılmıştır. Yöntem olarak adsorpsiyon işlemi seçilmiştir. Adsorpsiyonu etkileyen biyosorbentin miktarı, boya çözeltisinin pH'ı, boya çözeltisinin konsantrasyonu, temas süresi ve sıcaklık gibi temel faktörler incelenmiştir. Adsorpsiyon süreci için optimum şartlar belirlenmiştir. Denge verileri Langmuir, Freundlich, Temkin ve DRK izotermlerine uyarlanmıştır. Buna göre çalışılan her iki boyar madde izoterm verilerinin Freundlich ve DRK modellerine daha fazla uygun olduğu belirlenmiştir. Adsorpsiyon kinetiği Pseudo II. derece reaksiyon kinetik modeline uygunluk göstermiştir. Termodinamik parametrelerden ∆Go, ∆Ho ve ∆So enerjisi belirlenerek, adsorpsiyonunun uygulanabilir, kendiliğinden olan ve endotermik olduğu tespit edilmiştir. Adsorbsiyon FTIR spektroskopisi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları seçilen mantar türünün iki farklı Azo boyar maddesinin uzaklaştırılması için uygun bir adsorbent olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar daha önce yapılan benzer çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılarak, adsorpsiyon araştırmalarına yönelik katkılarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Direkt blue 2 and Direkt Orange 26 dyestuffs from aqueous solutions was investigated by using a biosorbent, which is abundant in the environment, low-cost and effective. ABm, which is found in various parts of the world and Turkey, was used as an adsorbent. The adsorption process was chosen as the method. Basic factors such as the amount of biosorbent affecting the adsorption, the pH of the dye solution, the concentration of the dye solution, the contact time and the temperature were investigated. Optimum conditions were determined for the adsorption process. Equilibrium data are adapted to Langmuir, Freundlich, Temkin and DRK isotherms. Accordingly, it was determined that both dyestuff isotherm data were more suitable for Freundlich and DRK models. Adsorption kinetics is Pseudo II. It was found that it conforms to the degree reaction kinetic model. By determining the ∆Go, ∆Ho ve ∆So energy from the thermodynamic parameters, it was determined that the adsorption was feasible, spontaneous and endothermic. Adsorption was analyzed by FTIR spectroscopy. The results of the study showed that the selected mushroom species is a suitable adsorbent for the removal of two different Azo dyestuffs. The results obtained were compared with the results of previous similar studies, and contributions were made to adsorption research.