Çay fabrikaları atığından briket biyoyakıtı elde edilmesi olanaklarının araştırılması
Investigating the possibilities of producing fuel briquettes from tea processing factory wastes
- Tez No: 696181
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 43
Özet
Ülkemizin enerji ihtiyacının üretim ve tüketim değerleri incelendiğinde enerji ihtiyacının yaklaşık olarak %80'ini dışarıdan ithal etmektedir. Enerji bakımından dışarıya bağlı olunması ülke ekonomisinin gelişmesi ve büyümesinin önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Türkiye fosil kaynaklar bakımından zengin olmasada yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin sayılabilecek konumdadır. Türkiyede tarımsal faaliyetler sonucu büyük miktarlarda atık ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, çay hasadından sonra açığa çıkan atıklar briket üretimi için kullanılmıştır. Çalışmada; tek nem (%10) içeriğinde, 2 farklı öğütme (5 ve 8 mm) inceliğinde ve 6 farklı sıkıştırma (40-80-120-160-200-240 MPa) basıncında briketler elde edilmiştir. Elde edilen birketlerin, alt ısıl değeri 18.84 MJ.kg-1 ve kül içeriği ise %4.47 olarak belirlenmiştir. Mekanik dayanıklılık olarak, Tumbler testi sonucunda en yüksek dayanıklılık 5 mm öğütme inceliği ve 240 MPa sıkıştırma basıncınca %98.08 olarak elde edilirken en düşük dayanım 8 mm öğütme inceliği ve 40 MPa sıkıştırma basıncında tespit edilmiştir. Uygulanan Shatter (kırılma) testi sonucunda ise en yüksek dayanıklılık 5 mm parçacık boyutu ve 200 MPa sıkıştırma basıncında elde edilirken en düşük dayanıklılık 8 mm öğütme inceliği ve 40 MPa sıkıştırma basıncında elde edilmiştir. Yapılan testler sonucu çay işleme fabrikaları atığının briket formunda katı biyoyakıt olarak uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the production and consumption values of our country's energy need are examined, approximately 80% of its energy need is imported from abroad. External dependency in terms of energy poses a major obstacle to the development and growth of the country's economy. Although Turkey is not rich in fossil resources, it is in a position to be considered rich in renewable energy resources. Large amounts of waste arise as a result of agricultural activities in Turkey. In this study, the wastes released after the processing of tea at factories were used for briquette production. Briquettes with a single moisture content (10%), 2 different particle sizes (5 and 8 mm) and at 6 different briquetting compressions (40-80-120-160-200-240 MPa) were produced. The lower heating values of the briquettes obtained was 18.84 MJ.kg-1 and the ash content was 4.47%. As a result of the Tumbler test, the highest strength was obtained as 98.08% at 5 mm grinding fineness and 240 MPa compression pressure, while the lowest strength was determined at 8 mm grinding fineness and 40 MPa compression pressure. As a result of the applied Shatter test, the highest strength was obtained at 5 mm particle size and 200 MPa compression pressure, while the lowest strength was obtained at 8 mm grinding fineness and 40 MPa compression pressure. In conclusion, it has been reported that the waste from tea processing factories is suitable as solid biofuel in the form of briquette.