Periodontoloji kliniğine başvuran hastalardaki estetik algının benlik saygısına etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of aesthetic perception on self-esteem in patients admitted to periodontology clinic
  1. Tez No: 696199
  2. Yazar: DENİZ DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ERCIYAS
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Periodontal hastalıklar, periodontal destek dokuların yıkımı ile karakterize enflamatuar hastalıklardır. Hastalık özellikle ön bölgedeki dişleri etkilediğinde, estetik olumsuz etkilenebilmekte ve estetik memnuniyetsizlik bireyin kendine saygısında azalmalara sebep olabilmektedir. Çalışmamızın amacı kliniğimize başvuran, farklı periodontal hastalıklara sahip bireylerde estetik algı ve benlik saygısı düzeylerinin belirlenmesi ve birbirleriyle olan ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmamıza 200 birey dahil edildi. Periodontal klinik durumlarını değerlendirip teşhis koymak amacıyla, plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlamada kanama indeksi (SKİ), sondlanabilir cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi, (KAS), çekilme derinliği (ÇD) ve mobilite ölçümleri yapıldı. Sonrasında demografik veriler, oral hijyen alışkanlıkları, periodontal estetik ve benlik saygısına ilişkin anket formları kaydedildi. Çalışma verilerinin istatistikel analizinde, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Ki-kare, Oneway-ANOVA ve Post Hoc LSD testleri uygulandı. Çalışmamızda, eğitim düzeyi ve yerleşim yerinin tüm skorlar, oral hijyen alışkanlıklarının PAPS skorları ve aylık gelir düzeyinin RBSÖ skorları üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunurken, sigaranın PAPS-e skoru üzerinde olumsuz etkisinin olduğu bulundu. PAPS skorları en düşük periodontitis grubunda, en yüksek ise sağlıklı grupta gözlendi. Miller III gurubunda PAPS-e skoru, Miller I grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. Mobilite varlığının PAPS skorlarını olumsuz etkilediği gözlendi. PAPS skorları ile ÇD ve ÜÇD dışındaki tüm klinik parametreler arasında negatif yönde, RBSÖ skoru ile sadece Pİ parametresi arasında pozif yönde anlamlı ilişki bulundu. PAPS ile RBSÖ skorları arasında negatif yönde anlamlı ilişki belirlendi. Çalışmamıza göre periodontal estetik memnuniyet artışının benlik saygısı artışı ile ilişki olduğu söylenebilir. Gelecekte tüm parametrelerinin ayrıntılı olarak değerlendirildiği ve hasta popülasyonunun geniş olduğu ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are inflammatory diseases characterized by the destruction of periodontal supporting tissues. Especially when the disease affects the teeth in the anterior region, esthetics may be negatively affected and aesthetic dissatisfaction may cause a decrease in the individual's self-esteem. The aim of our study is to determine the levels of aesthetic perception and self-esteem in individuals with different periodontal diseases who admitted to our clinic and to examine their relationship with each other. 200 individuals were included in our study. For the purpose of evaluating and diagnosing periodontal clinical conditions, plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing index (BOP), probable pocket depth (PD), clinical attachment level (CAL), recession dept (RD) and mobility were measured. Then, demographic data, oral hygiene habits, periodontal aesthetics and self-esteem questionnaires were recorded. For statistical analysis of the study data; Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Chi-square, Oneway-ANOVA and Post Hoc LSD tests were used. In our study, it was found that education level and dwelling place had positive effects on all scores, oral hygiene habits had positive effects on PAPS scores and monthly income level had a positive effect on RSES scores, while smoking had a negative effect on PAPS-e score. PAPS scores were the lowest in the periodontitis group and the highest in the healthy group. PAPS-e scores were significantly lower in the Miller III group than in the Miller I group. It was observed that the presence of mobility negatively affected PAPS scores. There was a negative correlation between PAPS scores and all clinical parameters other than RD and maxillary gingival recession depth, and a positive correlation between RSES score and only PI parameter. There was a significant negative correlation between PAPS and RSES scores. According to our study, it can be said that the increase in periodontal aesthetic satisfaction is associated with the increase in self-esteem. Further studies are needed in the future, in which all parameters are evaluated in detail and the patient population is large.