İçme sularından nanofiltrasyon ile demir ve mangan giderimi
Iron and manganese removal from drinking water by nanofiltration
  1. Tez No: 696206
  2. Yazar: AYŞE DİDEM BULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA DİNÇER, DOÇ. DR. DENİZ İZLEN ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bütün dünyada ve ülkemizde de olduğu gibi yeraltı, yerüstü sularını koruma bilinci artmaktadır. Dünya çapında yükselmekte olan nüfus, gıdaya olan ihtiyacın artmakta olması, tarımsal faaliyetler, sanayileşmenin artması, küresel ısınma ve insandan kaynaklanan sorunlar – erozyon gibi-, kullanılabilir yeraltı su havzalarında kirlenmeye ve azalmaya sebep olmuştur. Yakın zamanda su havzalarından kaynaklı dünya çapında anlaşmazlıklar olabileceği düşünülmektedir. Bir ülkenin sahip olduğu temiz su havları, o ülkenin zenginliği olacaktır. İçme suyuna bağlı sıkıntılar ülkemizde de görülmektedir. Dünya üzerinde bazı ülkeler, kullanılamayan su havzalarını arıtarak içilebilir seviyeye getirmişlerdir. Bazı ülkeler ise içilemez dedikleri deniz suyunu içilebilecek seviyeye kadar arıtmaya başlamışlardır. Bu problemler kaynaklı insanlığın membran teknolojilerinden beklentileri büyüktür. Membran teknolojileri ile yapılan çalışmalara her gün bir yenisi eklenmektedir. Henüz ekonomik olmasa da içme suyu problemini bir manada çözebileceğini göstermiştir. Bu çalışmada; içilebilir su havzaları gibi bir zenginlik yarışında, membran teknolojisi gibi günümüzde hızla gelişen teknolojilerden biri olması nedeniyle ülkemize takviye yapmak amacıyla ve ülkemizde içme suyu sıkıntısı yaşanmaması amacıyla hazırlanmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As in the whole world and in our country, awareness of protecting underground and surface waters is increasing. Worldwide rising population, increasing need for food, agricultural activities, increased industrialization, global warming and human problems - such as erosion - have caused pollution and decline in usable groundwater basins. It is thought that there may be disputes around the world due to water basins in the near future. The clean water barks of a country will be the wealth of that country. Problems related to drinking water are also seen in our country. Some countries around the world have made unusable water basins treated to a potable level. Some countries, on the other hand, have begun to purify the sea water, which they consider non-potable, to a drinkable level. Because of these problems, humanity has great expectations from its technology. A new one is added every day to the work done with membrane technologies. He could solve the drinking water problem in a way if it was not economical yet. Today, we are in a race for wealth like technologies, in a race for wealth like potable water basins, to supplement our country and to avoid drinking water shortages in our country.