Su arıtım sistemlerinde antiskalant verimliliğinin incelenmesi
Investigation of antiscalant efficiency in water treatment systems
  1. Tez No: 517610
  2. Yazar: ASLAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Su arıtma sistemleri gün geçtikçe gelişmekte ve bu sistemlerin başında ters osmoz ve nanofiltrasyon gelmektedir. İçme suyu ve kullanım suyu elde etmek başta olmak üzere, enerji sektöründe su buharı, tarım ve fidancılıkta sulama suyu üretimi deniz suyu tuzsuzlaştırma proseslerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sistemlerde membran kaybını en aza indirmek, yüksek verimde kullanabilmek ve sistem sabitliğini korumak için çökelek önleyici kimyasal olan antiskalant kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada; deniz suyu tuzsuzlaştırma prosesi, atık suların kullanım suyu olarak geri kazanımı ve kuyu sularından kullanım suyu ve içme suyu üretiminde kullanılan yüksek basınç ters osmoz, düşük basınç ters osmoz ve nanofiltrasyon sistemlerinde; kullanılan antiskalantların özellikleri, İlave edilmesi gereken antiskalant miktarı ve istenmeyen türlerin giderim verimlilikleri incelenmiştir. Kullanılacak olan antiskalantın özellikleri incelenmiş, pH değerleri, fonksiyonel grupları, hangi maddelerden ve türlerden meydana geldikleri, potansiyometrik titrasyon, FT-IR, HPLC ve alev emisyon fotometresi sistemleri kullanılarak tespit edilmiştir. Kullanılan antiskalantlar; şelasyon, eşik etkisi, kristal bozunma ve dağılma etkileri bakımından çok önemli olan Aminotris metilen fosfonik asit (ATMP) bazlı olduğu bazı polifosfatlar, şelatlaştırıcılar ve sentetik polimerler ihtiva ettiği tespit edilmiştir. Membran ayırma sistemlerinin etkili bir şekilde kullanılması için ilave edilmesi gereken antiskalant miktarı; arıtılacak olan suyun pH, iletkenlik, alkanite sıcaklık, silika, demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, alüminyum, bikarbonat, karbondioksit miktarları gibi birçok özelliği ile ilişkili olarak hesaplanmaktadır. Denemelerde ham su kalitesi ve istenilen ürün suyu özellikleri için 0,9-3,2 mg/L antiskalant etken maddesi ilave edilmiştir. İlave edilen antiskalant miktarına göre, istenmeyen madde giderimi % 62-98 arasında olduğu görülmüştür. Demir ve silikat giderimi(
Özet (Çeviri)
Water treatment systems are developing day by day and are the osmosis and nanofiltration to which these systems are applied. Provision of drinking water and domestic water will be used in the water sector in the energy sector, in agricultural and nursery manure, and in desalination processes in sea water. In these systems, minimizing membrane loss requires antiscalant use of your system to ensure high efficiency. This current; seawater desalination process, wastewater utilization water and recovery, removal of domestic water and american water in well water, osmosis, low pressure air and nanofiltration systems; antiscalant properties, antiscalant content and removal costs of undesirable species. Investigation of antiscalant properties, pH value, functional groups, species multiplication, potentiometric titration, FT-IR, HPLC and flame photometry systems are emphasized. Antiscalant are; Aminotris methylene phosphonic acid (ATMP) polyphosphates, chelating agents and synthetic polymers with very high factors such as chelation, threshold effect, crystal disruption and dispersion. Membrane separation is required. pH, conductivity, alkanite temperature, silica, iron, calcium, magnesium, manganese, aluminum, bicarbonate, carbon dioxide. 0.9-3.2 mg / L antiscalant agent is added to the pulp quality. Based on the amount of antiscalant, distillate removal ranged from 62 to 98%. The iron and silicate removal (