Heptametin siyanin ile çapraz bağlı, fotodinamik terapi yapan hidrojeller
Heptametin cyanine with cross-linked, photodynamic therapy hydrogels
- Tez No: 696205
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI, DOÇ. DR. MELEK PAMUK ALGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
daha sonra dBu tez kapsamında potansiyel fototerapi ajanı olabilecek fotoduyarlaştırıcı yakın kızıl ötesinde boyalar tasarlanıp sentezlenmiştir. Fotoduyarlaştırıcı ajanların öncelikle LC-MS, 1H NMR ve 13C NMR yapıları ve UV-VIS ve floresans spektroskopisi ile fotofiziksel özellikleri aydınlatılmıştır. Özgün olan bu ajanların reaktif oksijen üretme kabiliyeti ve hipertermi oluşturma kabiliyeti incelenmiştir. Sentezlenen ajanların etkin fotoduyarlaştırıcı ajanlar olarak kullanılabileceği belirlenmiştır. Fotoduyarlaştırıcı ajanların fizyolojik koşullarda topaklanmasının önüne geçmek için hidrojel yapısına entegre edilmiştir. Literatürde biyouyumlu kanıtlanmış monomer ve yüksek su tutma kabiliyeti olan malzemeler kullanılarak hidrojel tasarımı ve sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen hidrojelin şişme kapasitesi, reaktif oksijen üretme potansiyeli ve hipertermi oluşturma kabiliyeti incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda potansiyel olarak ikili fototerapi ajanı olabileceği ortaya konmuştur.oldurulacaktır
Özet (Çeviri)
In this thesis, photosensitizing near-infrared dyes that could be potential phototherapy agents were designed and synthesized. Firstly, the photophysical properties of the photosensitizing agents were elucidated by LC-MS, 1H NMR and 13C NMR structures and UV-VIS and fluorescence spectroscopy. The ability of these unique agents to produce reactive oxygen and the ability to create hyperthermia were investigated. It has been determined that the synthesized agents can be used as effective photosensitizing agents. It is integrated into the hydrogel structure to prevent aggregation of photosensitizing agents under physiological conditions. Hydrogel design and synthesis have been carried out by using proven biocompatible monomer and materials with high water holding ability in the literature. The swelling capacity, reactive oxygen generation potential and hyperthermia inducing ability of the synthesized hydrogel were investigated. As a result of the investigations, it has been revealed that it can potentially be a dual phototherapy agent. be filled later