Doktor Sami Ulus Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde izlenen tip I diyabetes mellituslu hastaların 1994-1995 yılları arasında bir yıllık tedavi ve izlem giderleri ve bunu etkileyen faktörler
  1. Tez No: 69621
  2. Yazar: ŞENAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
80 vn. ÖZET Diyabetes mellitus, bütün toplumlarda, bütün yaş gruplarında görülen uzun süren hastalık hali ve komplikasyonlarla seyreden; iyi tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltabilen; beklenen yaşam süresini kısaltabilen; maliyetin çok yüksek olduğu ama aynı zamanda etkili tedavi ve izlem ile yıllar içinde kronik komplikasyonların sıklığının azalabileceği; gelişimin ve seyrinin yavaşlatılabileceği gösterilmiş bir hastalıktır. Her ne kadar hesaplanmasında güçlük de olsa, hastalıkların maliyetlerinin ve bunu oluşturan bileşenlerin belirlenmesi toplum sağlığı açısından önemlidir. Hastalığın maliyet bileşenlerini bilmek, bunu azaltmaya yönelik çabaların başlatılması için ilk adımdır. Böylece hastalıkların daha düşük maliyette ve daha etkili tedavisi, özellikle kronik hastalıklarda komplikasyonlann ve ölümün geciktirilmesi ile ülke sağlığına ve ekonomisine olumlu katkıda bulunmak mümkün olacaktır. Diyabetes mellitus hastalığı da görülme sıklığı yanında, oluşturduğu komplikasyonlar ve ölümlerle toplumun önemli bir sağlık sorunudur. Ayrıca bakım ve tedavi maliyeti yüksek bir hastalıktır. Bu araştırmada hastanede kontrol ve yatışlar sırasında yapılan muayene, ilaç ve sarf malzemeleri olarak gider föyleri aracılığı ile; evde insülin ve diğer tedavi ile kan izleme harcamaları hasta dosyalarından elde edilen kayıtlar esas alınarak hesaplanmıştır. Bu harcamalar Amerikan Dolan üzerinden hesaplanmış ve harcamaları etkileyen faktörler incelenmiştir. Araştırmada hastaların yıllık toplam tedavi ve izleme harcamaları ortalama olarak 809.5 ABD $ olarak tesbit edilmiştir. Bu ücret ne yazık ki gerçek harcamalann tümünü göstermemektedir. İndirekt maliyet dediğimiz hastaların işe ya da okula devamsızlık, sağlık kuruluşlarına ulaşım giderleri gibi harcamalar hastalığın toplam maliyetinde önemli bir yer81 tutmaktadır. Leese'nin yaptığı bir tahmine göre, hastalığın toplam maliyetinin % 45'ini oluşturan indirekt maliyeti hesaplamak oldukça güçtür (15). Toplam harcamalara etki eden faktörlere bakıldığında ise hastanın yaşının, tanı yaşının ve diyabet süresinin etkili olduğunu görmekteyiz. Aynı zamanda evde tedavide insülin uygulama ve kan şekeri izleme yöntemlerinin toplam yıllık ortalama harcamayı etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
83 The items that we name as indirect costs (such as absenteism from work or school, the cost of transportation to health centers) play an important role in the total cost of the illness. According to an estimate made by Leese, it is very diffucult to calculate the indirect cost which makes up 45 % of the total cost. When looked at, the age of the patient, his age at diagnosis and the period of diabetes are effective elements of the factors that affect total costs. Moreover, the insulin therapy at home and the observation of blood sugar levels increase the yearly total cost. Consequently, as it is mentioned in the hypothesis of the studies, the lack of mother's contribution in the Type I diabetes mellitus, patients have undergone a hypoglisemia attack whereas when there is the contribution of the mother this rate drops to 52.4 %. It is also important from the statistical point of view the relation whether both the mother and the child contribute to the treatment or not and the patient's undergoing a hypoglisemia attack. From this respect, we must mention that the education pertaining to diabetes which will enchance both the mother's and her child's contribution to treatment, regular check-ups and observations at home have a vital role in lessening the complications and this in return will decrease the cost of illness to a great deal.83 The items that we name as indirect costs (such as absenteism from work ör school, the cost of transportation to health centers) play an important role in the total cost of the illness. According to an estimate made by Leese, it is very diffucult to calculate the indirect cost which makes up 45 % of the total cost. When looked at, the age of the patient, his age at diagnosis and the period of diabetes are eifective elements of the factors that affect total costs. Moreover, the insulin therapy at home and the observation of blood sugar levels increase the yearly total cost. Consequently, as it is mentioned in the hypothesis of the studies, the lack of mother's contribution in the Type I diabetes mellitus, patients have undergone a hypoglisemia attack whereas when there is the contribution of the mother this rate drops to 52.4 %. it is also important from the statistical point of view the relation whether both the mother and the child contribute to the treatment ör not and the patient's undergoing a hypoglisemia attack. From this respect, we must mention that the education pertaining to diabetes which will enchance both the mother's and her child's contribution to treatment, regular check-ups and observations at home have a vital role in lessening the complications and this in return will decrease the cost of illness to a great deal..