Yardımcı sağlık personelinin iş anlayışları ve tutumları araştırması
The Labour mantality and the attitudes of the health staff
  1. Tez No: 69620
  2. Yazar: NURHAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT EZMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
III ÖZET Bu çalışma Erzurum İli Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye ve Aziziye Araştırma Hastanelerinde çalışan yardımcı sağlık hizmetler sınıfı personelinin; iş anlayışlarını, tutumlarını incelemek ve çalışanları daha verimli kılmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneğini dahili, cerrahi kliniklerde ve laboratuvarlarda olmak üzere çalışan 126 hemşire, 27 sağlık teknisyeni ve 141 hastabakıcı olmak üzere toplam 294 personel oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan meslek gruplarının 45 saat olan haftalık çalışma süresinin 40 saate indirilmesi istenmektedir. Çalışmanın aile hayatını etkileyip etkilemediği incelendiğinde meslekle ilişkisi olduğu ortaya çıkmaktadır. Çalışma süresinin hemşirelerin aile hayatını, diğer çalışanlardan daha fazla etkilediği anlaşılmıştır. Araştırmaya katılan meslek gruplarının işlerini bedenen ve zihnen yorucu bulduklarını, kendi kliniklerinde branşlaşmak ve hizmet içi eğitimi almak istediklerini ortaya koymuşlardır. Yardımcı sağlık hizmetler sınıfı personelinin çalışmalarının daha verimli kılabilmek için çözüm yollarının maaş, prim, yetki ve sorumluluk verilmesiyle çözüleceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study aims to observe the medical service and to improve the productivity of the business policy and attitudes of the assistant personnels working at Yakutiye and Aziziye Research Hospitals of Atatürk University, Medical Faculty. Totally, 294 personnel, 126 trained-nurse, 27 health teshnician and 141 nurses, working at internal diseases department, surgical clinics and laboratories form the models of the study. According to the results obtained at the end of this study the business groups', who are included in the research, 45 hours of working time at per week is expected to be decreassed to 40 hours. When the working problems examined to see whether it has an effect on the family iife or not, it appears that it is related with business. When the study is concluded, it is understood that the working hours effect nurses family lives more than any other workers. The business groups which are attended on the study proved that their jobs are laborious physically and mentally, they want to become specialists at their clinics and to get home service education. We think that the best solution to accomplish the ptoductivity of the medical service assistant personnels' studies, is to provide them with salary, premium, authority and responsibility.