Dual dönüşümlerin kinematiği
Kinematics of dual transformations
- Tez No: 696210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM YÜCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmı olarak düzenlenmiş, kinematik ve dual dönüşüm kavramlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, tezde kullanılan temel kavramlar sunularak dual dönüşümün tanımı verilmiştir. Üçüncü bölümde, Öklid uzayı ile Lorentz uzayı arasındaki ilişki dual dönüşüm yardımıyla ele alınmıştır. Her iki uzayda da sabit kalan dönme eksenleri üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca, dual dönüşüm ve Cayley formülü kullanılarak oluşturulan komutatif diagram incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Galile ve pseudo-Galile uzayları arasında tanımlanan dual dönüşüm verilerek, uygulamaları yapılmıştır. Son bölüm, tezin sonuç kısmı olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main parts. The first chapter was arranged as an introduction part, and the concepts of kinematics and dual transformation were mentioned. In the second chapter, the definition of dual transformation is given by presenting the basic concepts used in the thesis. In the third chapter, the relationship between Euclidean space and Lorentz space is discussed with the help of dual transformation. The axes of rotation that remain constant in both spaces have been studied. In addition, the commutative diagram created using the dual transform and Cayley formula is examined. In the fourth chapter, the dual transformation defined between Galilean and pseudo-Galilean spaces is given and its applications are made. The last chapter is organized as the conclusion part of the thesis.