Sosyal medya ve destinasyon seçimi ilişkisi: Hollandalı Instagram kullanıcılarının Türkiye'ye yönelik turizm talebi üzerine bir araştırma
The relationship between social media and destination selection: A study on Dutch Instagram users' tourism demand for Turkey
- Tez No: 696258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ULEMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Web 2.0 teknolojisinin insan hayatına girmesiyle insanlar arasında iletişim ve bilgi aktarımı aracısız bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Bu iletişim ve aktarım, eşsiz bir mecranın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu mecra sosyal medya olarak adlandırılmıştır. Sosyal medya sayesinde insanlar hem içerik üreticisi hem de tüketicisi konumuna gelmiştir. Bu durum bireylerin turistik tavır, davranış ve tercihlerini etkilemesi bakımından da önemlidir. Sosyal medya mecralarında etkileşim halinde olan bireyler, birbirlerinden ve bu mecralar aracılığı ile elde ettikleri bilgiler ile turistik tercihlerini şekillendirebilmektedir. Dolayısıyla sosyal medya, turizm faaliyetlerini de etkileyebilen bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, yabancı turistlerin seyahatlerinde Türkiye'yi tercih etmelerine yönelik sosyal medya mecralarından Instagram'ın etkisini belirlemek ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin dış tanıtımında kullanılan ''goturkiye'' Instagram hesabında paylaşılan fotoğrafların, yabancı turistlerin gözüyle nasıl değerlendirildiğini anlamaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, turistik tüketiciler seyahatleri öncesi tatil destinasyonlarını araştırırken Instagram'a başvurmaktadırlar. Instagram üzerinden ulaştıkları görsel paylaşımlar ve yorumlar sayesinde tercihlerini şekillendirip, kendileri de ziyaret ettikleri destinasyonlarda paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Ayrıca ''goturkiye'' Instagram hesabından paylaşılan fotoğrafların Türkiye'nin dış tanıtımdaki önemi yine bu araştırma sonuçları ile ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the introduction of Web 2.0 technology into human life, communication and information transfer between people began to be carried out without intermediaries. This communication and transfer has led to the emergence of a unique medium. This medium has been called social media. Thanks to social media, people have become both content producers and consumers. This is also important in terms of affecting individual tourist behaviors and preferences. Individuals who interact in social media channels can shape their tourist preferences with the information they receive from each other and through these channels. Therefore, social media is a tool that can also affect tourism activities. In this context, the aim of the research is to determine the effect of Instagram from social media channels for foreign tourists to prefer Turkey in their travels and to determine the impact of T.C. It is to understand how the photos shared on the ''goturkiye'' Instagram account used by the Ministry of culture and tourism in the foreign promotion of Turkey are evaluated through the eyes of foreign tourists. The survey technique from quantitative research methods was used as a data collection tool in the research. The data obtained were analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. According to research results, tourist consumers resort to Instagram when researching holiday destinations before their trip. Thanks to the visual shares and comments they reach via Instagram, they shape their preferences and share in the destinations they visit themselves. In addition, the importance of the photos shared from the ''goturkiye'' Instagram account in Turkey's foreign promotion was again revealed with the results of this research.