Güncel sanat tutum ölçeğinin geliştirilmesi ve resim-iş öğretmenliği öğrencilerinin güncel sanata yönelik tutumlarının incelenmesi
Development of the contemporary art attitude scale and examining the attitudes of art teaching department students towards contemporary art
- Tez No: 696272
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ SOYLU KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, Güncel Sanat Tutum Ölçeği'nin geliştirilmesi ve Resim-İş Öğretmenliği öğrencilerinin Güncel Sanat'a yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda öğrencilere ait bazı değişkenler ile öğrencilerin tutumları arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Toplum için oldukça yeni ve alışılmadık şekillerde kendini gösteren Güncel Sanat oluşumlarına karşı nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiği ya da bu oluşumların ne şekilde algılanabileceği konusunda bir takım problemler olduğunu söylemek mümkündür. Gelecek kuşakların şekillenmesinde ve sanatın topluma aktarılmasında önemli bir role sahip olan Görsel Sanatlar Öğretmeni adaylarının Güncel Sanat'a yönelik tutumları, verecekleri sanat eğitiminin niteliği ve çeşitliği açısından etkili olacaktır. Araştırmanın örneklem grubunu üniversitelerin Resim-İş Öğretmenliği Programlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Güncel Sanat Tutum Ölçeği”(GSTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan“Tarama Modeli”kullanılmıştır. Araştırma, iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, GSTÖ geliştirilmiş, ikinci aşamada ise geliştirilen bu ölçekle Resim-İş Öğretmenliği Programlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin Güncel Sanat tutumları belirlenip elde edilen bulgulara dayalı analizler yapılmıştır. Ölçek geliştirme aşaması kapsamında gerçekleştirilen analizler doğrultusunda ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Yapılan analizler sonucunda Resim-İş Öğretmenliği öğrencilerinin Güncel Sanat tutumları“olumlu”düzeyde bulunmuştur. Öğrencilerin Güncel Sanat tutumlarında üniversitelerine, cinsiyetlerine, mezun oldukları lise türüne, ikamet yerlerine ve gelir düzeylerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Buna karşılık öğrencilerin Güncel Sanat tutumlarında sınıf, yaş ve anne-baba eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to develop the Contemporary Art Attitude Scale and to examine the attitudes of the Art Teaching Department students towards Contemporary Art. At the same time, it was examined whether there was a relationship between some variables of students and their attitudes. It is possible to say that there are some problems about how to behave towards Contemporary Art formations, which manifest themselves in quite new and unusual ways for the society, or how these formations can be perceived. The attitudes of Art Teacher candidates, who have an important role in shaping future generations and transferring art to society, are important in terms of the quality and diversity of the art education they will provide. The participant group of the research consists of students studying at the Art Teaching Department of universities. In order to collect data in the research,“Personal Information Form”created by the researcher and“Contemporary Art Attitude Scale”developed by the researcher used. In the research,“Scan Model”, which is one of the quantitative research methods, was used. The research was carried out in two stages. In the first stage, the Contemporary Art Attitude Scale was developed, and in the second stage, the Contemporary Art attitudes of the Art Teaching Department students were determined with this scale and analyzed based on the findings made. In line with the analysis carried out within the scope of the scale development phase, it was concluded that the scale is a valid and reliable scale. As a result of the analysis made, the Contemporary Art attitudes of the Art Teaching Department students were found at a“positive”level. Significant differences were found in students' Contemporary Art attitudes according to their university, gender, type of high school they graduated from, place of residence and income level. On the other hand, no significant difference was observed in the Contemporary Art attitudes of the students according to their class, age and educational status of their parents.