Design and simulation of organ-on-a-chip systems used for in vitro test of nanomaterials
Nanomalzemelerin in vitro testinde kullanılacak bir-çip-organ sistemlerinin tasarımı ve simülasyonu
  1. Tez No: 696305
  2. Yazar: RABİA RANA DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AÇELYA YILMAZER AKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yirmi yılda, doku mühendisliği alanında yapılan in vitro hücre kültürü çalışmaları popüler bilimde geniş yer kaplamasına karşın, bazı çalışmalar gerçek doku/organı taklit etme konusunda tam anlamıyla başarılı değildir. Başarısızlığın sebeplerinden biri canlı dokuyu/organı kendi mikroçevresinden ayrı düşünürek tasarlanan sistemlerdir. Bu durumun üstesinden gelmek amacıyla son yıllarda 3-boyutlu mikroakışkan sistemler kullanılmaya başlanmıştır. Tezin amacı, henüz laboratuvar ortamında mikroakışkan çip çalışmaları yürütülmeye başlanmadan önce, o doku/organa ait hücrelerin doğal mikroçevrelerine en uygun şartların tayin edilebilmesi amacıyla gerekli tasarımın ve simülasyonun yapılmasıdır. Bu sayede, bir-çip-organ sisteminin tüm ön çalışmaları yapılmış olup, hücre davranışlarının tahmin ve taklit edilebilmesi mümkün kılınacaktır.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, in vitro cell culture studies in the field of Tissue Engineering have taken up a large space in popular science, but some studies are not fully successful in mimicking the real tissue / organ. One of the reasons for failure is systems designed by considering living tissue / organ separately from its own microenvironment. In order to overcome this situation, 3-Dimensional microfluidic systems have been used in recent years. The aim of the thesis is to make the necessary design and simulation in order to determine the most suitable conditions for the natural microenvironments of the cells of that tissue / organ, before the microfluidic chip studies are started to be carried out in the laboratory environment. In this way, all preliminary studies of a chip-organ system have been made, and it will be possible to predict and simulate cell behavior.