Okul yönetim aracı olarak sosyal medya kullanımına yönelik öğretmen görüşleri
Teacher's opinions on the use of social media as a school management tool
  1. Tez No: 696304
  2. Yazar: ŞURA GÜLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; sosyal medya uygulamalarının okul yönetim aracı olarak kullanımına ilişkin ortaokul öğretmen görüşlerini belirlemek, bu görüşleri çeşitli değişkenlere göre analiz etmektir. Araştırma, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ilinde kamuya ait ortaokullarda görevli 642 branş öğretmeni üzerinde yürütülmüştür. Tarama modelinde yürütülen araştırmada veriler, Okul Yönetim Aracı Olarak Sosyal Medya Öğretmen Anketi (OYASMA) ile elde edilmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü okullarda öğretmenlerin çok büyük çoğunluğunun (%94) sosyal medya hesabının bulunduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretmenler; sosyal medyanın yönetim aracı olarak kullanılmasını olumlu, etik ve etkili bulduklarını; sosyal medya kullanımını teknolojik bir gereklilik olarak gördüklerini ve okul içi iletişimde yoğun biçimde kullandıklarını belirtmiştir. Bunun sebeplerini de sosyal medyanın zaman tasarrufu sağladığı, kırtasiye israfını engellediği ve yönetimde pratiklik sağladığı şeklinde sıralamışlardır. Araştırmaya katılan öğretmen görüşlerinden, görev yaptıkları okullarda mesai gün ve saati dışında ve ders esnasında sosyal medya yolu ile yönetsel mesajlar aldıkları belirlenmiştir. Katılımcı öğretmenlerin yaklaşık yarısı bu durumdan rahatsızlık duymazken bir kısmı rahatsızlık duymakta ve bir kısmı da kısmen rahatsızlık duymaktadırlar. Araştırmanın yürütüldüğü okullarda okul yönetim aracı olarak en sık kullanılan sosyal medya hesapları WhatsApp, Facebook ve Instagram şeklindedir. Araştırmaya katılan öğretmenlere göre yöneticilerin sosyal medya üzerinden kendilerine ulaşması yönetsel ağırlıklıdır. Bu durum, araştırmaya katılan öğretmenlerin görev yaptığı okul yöneticilerinin sosyal medyayı yönetsel amaçla aktif olarak kullandıklarını göstermektedir. Araştırmada okul yönetiminde sosyal medya olgusunun yeni ve yadsınamaz bir gerçek olduğu, bu konuda daha çok çalışmanın yapılmasının ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine secondary school teachers' views on the use of social media applications as a school management tool and to analyze these views according to various variables. The research was conducted on 642 branch teachers working in public secondary schools in Şanlıurfa in the 2019-2020 academic year. The data in the research, which was conducted as a survey model, were obtained by using the Social Media Teacher Questionnaire as a School Management Tool (OYASMA). It was observed that the vast majority of teachers (94%) in the schools where the research was conducted have social media accounts. The teachers participating in the research found that the use of social media as a management tool was positive, ethical and effective; stated that they see the use of social media as a technological necessity and that they use it extensively in school communication. They listed the reasons for this as that social media saves time, prevents waste of stationery and provides practicality in management. From the opinions of the teachers who participated in the research, it was determined that they received managerial messages through social media outside of working days and hours and during the lesson. While about half of the participating teachers are not disturbed by this situation, some of them are and some of them are partially disturbed. The most frequently used social media accounts as school management tools in the schools where the research was conducted are WhatsApp, Facebook and Instagram. According to the teachers participating in the research, it is administratively dominant for administrators to reach them via social media. This situation shows that the school administrators, where the teachers participating in the research work, use social media actively for administrative purposes. In the research, it was concluded that the social media phenomenon in school administration is a new and undeniable reality, and more studies are needed on this subject.