Analysis of decrypting encrypted files on the GPU
GPU da şifrelenmiş dosyaların şifrelenmesi analizi
  1. Tez No: 696313
  2. Yazar: EL BACHIR HAIMOUD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma çalışmasının amacı, GPU'da şifrelenmiş dosyaların şifresinin çözülmesini analiz etmektir. Farklı dosyaların, PDF, Word ve ZIP dosyalarının şifresinin çözülmesi birçok farklı durumda incelenmiştir; Kullanılan yöntem şöyleydi: farklı durumlarda birden çok dosya oluşturulmuş ve şifrelenmiş, farklı şifre karmaşıklığı, farklı şifreleme algoritmaları, ardından bu dosyalar iki açık kaynak aracı kullanılarak kırılmıştır: Hashcat ve JtR; şifre çözme işlemi ayrıca GPU ve CPU üzerinde ve Markov-chains etkinken bruteforce ve bruteforce kullanılarak yapıldı. Deney sonuçları, şifreyi kırmak için geçen süre ve saniyede işlenen şifrelerin sayısına göre değerlendirildi. Çalışmanın kapsamı aşağıdakilerle sınırlıydı: PDF, ZIP ve Word dosyaları ve test edilen şifreleme algoritmaları AES128, AES256 ve zipcrypto'dur. Markov-chains'ın şifre çözme işleminde etkili olduğu, GPU'nun CPU'ya kıyasla dosyaların şifresini çözmede oldukça başarılı olduğu, ayrıca dosya boyutunun şifreyi kırmak için gereken süreyi etkilemediği bulundu. Ayrıca karmaşık şifrelerin kullanımının şifreyi kırmak için gereken süre açısından bruteforce saldırılarına karşı korunmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research work is to analyze the decryption of encrypted files on the GPU. Decryption of different files, PDF, Word and ZIP files has been studied in many different cases; The method used was: multiple files were created and encrypted in different situations, different password complexity, different encryption algorithms, then these files were cracked using two open source tools: Hashcat and JtR; decryption was also done using bruteforce and bruteforce on GPU and CPU and with Markov-chains enabled. Experiment results were evaluated according to the time it took to crack the password and the number of passwords processed per second. The scope of the work was limited to: PDF, ZIP and Word files and the encryption algorithms tested were AES128, AES256 and zipcrypto. Markov-chains was found to be effective at decryption, GPU was quite good at decrypting files compared to CPU, also the file size did not affect the time required to crack the password. Also, the use of complex passwords has been proven to help protect against bruteforce attacks in terms of the time it takes to crack the password.