Matematik dersinde STEM uygulamalarının ders başarısı ve derse ilişkin tutuma etkisinin incelenmesi
Investigation on the effect of STEM applications on course success and related math attitude
  1. Tez No: 696312
  2. Yazar: AYŞE ŞİRECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN BAĞCAN BÜYÜKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın genel amacı matematik dersinde STEM uygulamalarının öğrencilerin matematik dersi başarısına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır. Araştırmada, STEM uygulamaları kullanılarak işlenen matematik dersi ile geleneksel yöntemle işlenen matematik dersinin öğrencilerin matematik dersine ilişkin tutumları ve ders başarılarında bir fark oluşturup oluşturmadığını tespit etmek amacıyla eşlenmemiş kontrol gruplu ön test son test desenli yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırma grubu 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bahçelievler ilçesi Emir Sultan Ortaokulu'nda araştırmacının matematik dersine girdiği 6A ve 6C sınıflarında eğitim alan 73 öğrenciden oluşmaktadır. Gruplardan hangilerinin deney hangilerinin kontrol grubu olacağı seçkisiz atama yoluyla belirlenmiştir. Araştırmanın verilerini; akademik başarı göstergesi olarak öğrencilerin 1. Dönem matematik dersi not ortalamaları, Kesirler Ünite Testi (KÜT) ve 2007-2011 yıllarındaki TIMSS kesirler ünitesine ait tüm maddelerinden oluşan testten aldıkları puanlar oluşturmaktadır. Tutumlarını ölçmek için ise Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği (MYTÖ) kullanılmıştır. Araştırma bulguları kapsamında her iki başarı testinde (Kesirler Ünite Testi ve TIMSS maddeleri) deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Tutum ölçeğinin gereklilik alt boyutunda deney grubu lehine etkisi varken, kaygı alt boyutundan alınan puanlar deney grubunda kontrol grubunda daha düşük çıkmıştır. STEM uygulamalarının deney grubu lehine etkisi varken; ilgi ve çalışma alt boyutları kapsamında herhangi bir etkisi olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, STEM uygulamalarının matematik dersinde öğrencilerin ders başarılarını artırdığı ve matematiğe yönelik tutumları üzerinde olumlu etki sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to examine the effects of using STEM applications in mathematics lesson on students'academic success and mathmetics attitudes. In the research, a quasi-experimental model with an unpaired control group pre/post-test design was used to determine whether there was a difference the attitudes, academic achievements of students in mathematics lessons taught using STEM applications and traditional mathematics. The research group consists of 73 students who attended the 6th grade of Emir Sultan Secondary School in Bahçelievler district of Istanbul in the 2019-2020 academic year and the researcher took the mathematics lesson. The groups in which the researcher attended the mathematics lesson were experimental and which were the control groups were determined by random assignment. Within the scope of data collection tools, students' 1st term mathematics course grade averages, Fractions Unit Test (FUT) and TIMSS items; Attitudes Towards Mathematics Scale (ATMS) was used to measure attitudes. Within the scope of the research findings, a significant difference was found in favor of the experimental group in both achievement tests (Fractions Unit Test and TIMSS items). In the anxiety and necessity sub-dimensions of the attitude scale, while STEM applications had an effect in favor of the experimental group; There was no impact within the scope of interest and study sub-dimensions. As a result, it has been found that STEM applications increase the academic achievement of students in mathematics lesson and have a positive effect on their attitudes towards mathematics (anxiety and necessity sub-dimensions).