Akılcı akımların İslamî parametrelere etkisi
The effect of rationalist movements on Islamic constants in the example of Qur'aniyyun
- Tez No: 696320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CÜNEYT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, akılcılığı ön planda tutan fırkalardan biri olan Kur'âniyyûn akımını ele almaktadır. Yunan felsefesi, komünizm, kapitalizm gibi akılcılık akımlarının sayısı çok fazla olduğundan, bu tez kapsamında bütününü ele almak mümkün değildir. Bu çalışmada örnek olarak Kur'âniyyûn akımı işlenmektedir. Çünkü gerek İslâmî sabiteleri değiştirerek gerek yerine başkasını getirerek gerekse akla dayanan hatalı yorumlamalar yaparak dini anlamda doğru yoldan sapanların en aşırısı bu gruptur. Araştırmada, Kur'âniyyûn akımını ele almadaki amaç, onların şüphelerini dile getirip bu şüphelere ayrıntılı cevap vermek değildir. Aksine bu çalışmanın alanı, onların İslâmî sâbiteler üzerindeki etkilerini incelemeyi ve Kur'an metinlerinin tefsirinde Hz. Peygamber'in (s.a) sünnetine bağlı kalmayıp sadece akla dayanmalarından ötürü akılcılık akımları arasında yer almalarını kapsamaktadır. Her ne kadar Mutezile, ileri sürdüğü görüşlerde aklı bilginin kaynağı kabul ederek dini kuralların ortaya koyulması konusunda (teşrî) aklı temel dayanak noktası almasıyla meşhur olsa da çağdaş akılcılık akımları, aklı kutsama ve onu nassın önüne geçirme konusunda onlardan daha ileri gitmektedirler. Bu araştırmada, modern akılcılık akımlarının -Kur'aniyyûn da dahil olmak üzere- aklı, Kur'an ve sünnetteki kesin hükümler konusunda yani temel dini sabiteler konusunda karar verici kıldıkları gösterilmektedir. Ayrıca araştırmada kendilerini Kur'aniyyûn diye isimlendiren bu akımın, sünneti inkar edip akılla hüküm vererek dinden çıktıkları da belirtilmektedir. Bunun yanı sıra Mutezilenin, dini nasslara hürmet ve onu kutsal sayma bakımından, çağdaşlarından çok daha iyi durumda olduğu ortaya koyulmaktadır. Zira Mutezile'den bazıları dini nassları yok saymayıp bazen aklı onların önüne geçirmişlerdir. Buna karşılık çağdaş akılcılık akımlarının dini yorumlama anlamında takip ettikleri bir yöntem yoktur ve düşüncelerinin temeli sağlam vahiyle çelişen hastalıklı akıllarıdır. Laikler ve ateistler dinin, otoriteye ve devlete karışmasını ya da insanların hayatlarına karışmasını istemeyerek, dinin tamamını reddederken, Kur'âniyyun akımı da bunun gibi Kur'an'ı açıklayıcı konumunda olan sünnet ile ortaya koyulmuş hükümlerin çoğunu reddetmektedirler. Ayrıca onlar, Allah ile kul arasında olan namaz, oruç ve hac gibi kişisel kulluğun temel esaslarının yanı sıra devlet ve toplum hayatının tanzimiyle alakalı genel esaslardan olan miras, örtünme vs. konularla alakalı hükümleri de reddetmektedirler. Ayrıca Kur'aniyyûn akımı, hüküm koymada İslamî esaslardan kabul edilen selef-i salihinin sözlerini, alimlerin icmasını vd. meseleleri dikkate almadıkları gibi ayetlerin iniş sebepleriyle ilgili rivayetleri de reddetmektedirler. Bununla beraber bu akım, Kur'an'da yok diye evli kişinin zinası konusundaki recm hükmünü inkar etmektedir. Bu akım, sünnetle amel etmenin şirk olduğunu ileri sürmüşlerdir. Onlar, haramları ihlal edip dinen kabul edilmesi gereken meselelerde insanları şüpheye düşürmektedirler. Mesela namaz konusunda; namazların rekatlarının sayısında Müslümanları şüpheye düşürmektedirler. Ayrıca namazın, Müslümanların kıldığı namaz gibi olmadığını iddia etmektedirler. Yine onlardan bazıları; namazın günde sabah, ikindi ve akşam olmak üzere 3 vakit olduğunu ve her birinde 3 rekat olarak toplamda 9 rekat olduğunu öne sürmektedir. Diğer bir kısmı ise bunun aksine bütün farz namazların 2 rekat olduğu söylemektedir. Bu akımı benimseyenlerin Müslümanları şüpheye düşürmeye çalıştıkları meselelerden biri de dini temizlik konusudur. Onların batıl inançlarına göre cinsi münasebet sonrası meydana gelen abdestsizlik durumunda (cünüplük), gusül gerekmemektedir. Bunun yanı sıra erkeklerin sünnet olmasının İslam'da yeri olmadığını ve namazda kadınların erkeklere imamlık yapabileceklerini söylemektedirler.
Özet (Çeviri)
This study analyses the Qur'aniyyun movement that is one of the sects prioritizing rationalism. Since the number of rationalist movements such as Greek philosophy, communism, and capitalism is very large, it is not possible to cover all of them in the scope of this thesis. In this study, Qur'aniyyun movement is discussed as an example because this group is the most extreme of those who deviate from the right path in the religious sense, either by changing Islamic constants, replacing them with another, or making erroneous interpretations based on reason. The purpose of studying the Qur'aniyyun movement in this research is not to express their doubts and give detailed answers to these doubts. On the contrary, the field of this study includes the examination of their effects on Islamic constants and being among the rationalist movements since they don't abide by the Prophet's (PBUH) sunnah but rely only on reason in the interpretation of nass (Qur'anic texts). Although Mu'tazila is famous for accepting reason as the source of knowledge in the opinions put forward and taking the (legislative) reason as the main basis for the establishments of religious rules, contemporary movements of rationalism go further than they do in sanctifying the mind and putting it ahead of nass (religious texts). In this research, it is shown that modern rationalist movements –including Qur'aniyyun- make the mind decide on the definite provisions in the Qur'an and sunnah, that is, on the basic religious constants. In addition, it is stated in the research that this movement, which calls itself the Qur'aniyyun, abolished the religion by denying the sunnah and making judgments with reason. Besides, it is revealed that the Mu'tazila were in a much better situation than their contemporaries in terms of respecting nass (religious texts) and considering them sacred because some of the Mu'tazila did not ignore the nass (religious texts) and sometimes put the mind ahead of them. On the other hand, contemporary rationalist movements do not have a method in terms of religious interpretation, and the basis of their thoughts is their sick mind, which contradicts sound revelation. While secularists and atheists reject religion as a whole by not wanting religion to interfere with the authority and the state or interfere in people's lives, the Qur'aniyyun movement, likewise, rejects most of the provisions set forth by the sunnah, which is in the position of explaining the Qur'an. Moreover, in addition to rejecting the basic principles of personal servitude, such as prayer, fasting, and pilgrimage, which are between Allah and the servant, they also reject the relevant provisions on inheritance, veiling, etc., which are the general principles related to the regulation of state and social life. Furthermore, besides not paying attention to the words of Salaf as-Salihin, which are accepted as one of the Islamic principles in making judgments, the consensus of scholars, etc., the Qur'aniyyun movement also rejects the narrations about the reasons for the revelations of the verses. With that being said, this movement denies the provision of stoning on the adultery of a married person because it is not in the Qur'an. This movement alleged that it is polytheism to act according to the sunnah. They violate harams (the things forbidden by the religion) and make people doubt the issues that should be accepted by the religion. For example, about the prayer, they make Muslims doubt the number of rak'ahs of prayers. They also claim that prayer is not like the prayer performed by Muslims. Again, some of them claim that prayers are three times a day, which are morning, afternoon, and evening, and there are 9 rak'ahs in total, 3 rak'ahs in each. Others, on the contrary, say that all obligatory prayers are 2 rak'ahs. One of the issues that those who embark on this movement try to make Muslims doubt is the issue of religious cleanliness. According to their superstitions, ghusl (ritual ablution of the whole body) is not required in case of lack of wudu (ablution) after sexual intercourse. In addition, they say that circumcision of men has no place in Islam and that women can lead men in prayer.