Muhammed Said Ramazan el-Bûtî'ye göre selef ve Selefilik
Salaf and Salafism according to Ramadan al-Bûtî
- Tez No: 696321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çağdaş İslâm âlimlerinden biri olan Muhammed Said Ramazan el-Bûtî, İslâm düşüncesinin saf, katıksız, bid'ât ve hurafelerden arınmış fikirleri ortaya koymayı hedeflemiştir. Bûtî'ye göre Selefilik bir mezhep olmaktan çok zamansal bir aşamadır. O ilk üç asırda yaşayanları Ehl-i Sünnet ve'l-cemaat çizgisinde saymıştır. Ehl-i Sünnet'in Selef asrı ile sınırlı olmadığını belirten Bûtî, hangi asırda yaşarsa yaşasın Selef'e ait ilmin kurallarına bağlı kalan herkesin söz konusu daire içerisinde olduğunu söylemiştir. Selefilik tabirini muayyen bir mezhep/grup olmadığını belirten Bûtî, Selefe tabi olma ile Selefi mezhep edinmeyi kesin çizgilerle birbirinden ayırmıştır. Bu çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Bûtî'nin hayatı giriş bölümünde işlenmiştir. Birinci bölümde Selef ve Selefilik konularına değinilmiştir. İkinci bölümde ise Bûtî'nin Selefilik ile ilgili temel düşünceleri ele alınmıştır. Ülkemizde Bûtî'nin farklı alanlardaki fikirleri üzerinde çalışmalar bulunmaktadır. Ancak Selefilik ile ilgili eserleri ve düşünceleri olmasına rağmen, bu konu ile ilgili görüşlerini ele alan bir çalışmaya rastlanılmamaktadır. Bûtî'nin çağdaş bir âlim olması ve Selefilik ile ilgili eseri olması hasebiyle onun Selefilik hakkındaki düşünceleri önem arz etmektedir. Bu çalışmada onun konuya bakışı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Muhammed Said Ramazan el-Bûtî who was one of the modern Islamic scholarly person aimed to suggest an idea about pure Islamic thoughts being cleared of innovations and superstitions. According to Bûtî, Salafism is not so much a secterian as a temporal phase. He considered of people who live in the first three century as followers of sunnah. Bûtî who stated that followers of sunnah was not be restricted the century of Salaf said everybody who adhere to rules belong to discipline of Salaf no matter in which century they live in the circle being talked about. Bûtî who stated that the term Salafism is not a particular Islamic secterian distinguished from following Salaf and accepting Salaf as a secterian exactly. This study consists of an introduction and two parts. Bûtî's life is mentioned in the introduction. In the first chapter, the subjects of Salaf and Salafism are discussed. In the second part, Bûti's basic thoughts about Salafism are emphasized. There are studies about his thoughts in different areas. Although he has got thoughts and works about Salafism, no studies has been encountered in our country. His thoughts about Salafism is mentioned in this study because he is a modern scholarly and has got work about Salafism.