Lomber disk hernisi olan ve olmayan mekanik bel ağrılı hastalarda paravertebral kasların ve faset eklem dejenerasyon derecesinin fiziksel fonksiyon üzerine etkisi
- Tez No: 696345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın amacı, lomber disk hernisi olan ve olmayan mekanik bel ağrılı hastalarda paravertebral kasların ve faset eklem dejenerasyon derecesinin ağrı, yaşam kalitesi, eklem hareket açıklığı, bel ağrısı nedeniyle engellilik durumları, kinezyofobi, depresyon durumları, transversus abdominis ve erektör spina kassal enduransı üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamız 60 gönüllü bireyin katılımıyla gerçekleşti. Katılımcılar lomber disk hernisi olan ve olmayan olarak 2 gruba ayrıldı. Vaka Grubu (n=30): L4-L5 ve L5-S1 seviyelerinde lomber disk hernisi olan ve kontrol Grubu (n=30): L4-L5 ve L5-S1 seviyelerinde lomber disk hernisi olmayan. Her iki grupta değerlendirmeler bir kere yapıldı ve 30 dakika sürdü. Grupların ağrı değerlendirmesi için Vizüel Analog Skala (VAS), fiziksel fonksiyon yetersizlik düzeyi Oswestry bel ağrısı engellilik anketi (OSW), sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin değerledirmesi Kısa Form-12 (SF-12), lomber bölge eklem hareket açıklığı, ruhsal durum değerlendirmesi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), kinezyofobi durum değerlendirmesi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), transversus abdominis ve erektör spina kassal enduransı değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda vaka ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark yoktu (P>0,05). Disk hernisi olan ve olmayan mekanik kronik bel ağrılı hastaların çoğunda yağlı atrofik değişiklikler ve faset eklem dejenerasyonu bulundu. Ayrıca paravertebral kaslardaki atrofi ve faset eklemlerdeki dejenerasyon; yaşam kalitesinde ve eklem hareketlerinde azalma, kinezyofobi, depresyon, bel ağrısı nedeniyle engellilik durumu, fiziksel fonksiyon ve kassal enduranstaki yetersizlik ile ilişkiliydi. Mekanik kronik bel ağrısı olan hastalarda; klinik muayene, radyolojik görüntüleme ve rehabilitasyon aşamasında paravertebral kasların atrofisi, faset eklemlerin dejenerasyonu ve diğer değerlendirme parametrelerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of paravertebral muscles and facet joint degeneration degree on pain, quality of life, range of motion, disability due to low back pain, kinesophobia, depression states, transversusabdominis and erectorspina muscular endurance in patients with and without lumbar disc herniation. Our study was carried out with the participation of 60 volunteers. Participants were divided into 2 groups as with and without lumbar disc herniation. Case Group (n = 30): Lumbar disc herniation at L4-L5 and L5-S1 levels and Control Group (n = 30): Without lumbar disc herniation at L4-L5 and L5-S1 levels. Evaluations were made once in both groups and took 30 minutes. Visual Analogue Scale (VAS) for pain assessment of groups, physical dysfunction level Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (ODI), assessment of health-related quality of life Short Form-12 (SF-12), lumbar range of motion, mental state assessment Beck Depression Inventory (BDI), assessment of kinesiophobia status, Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK), transversus abdominis and erectorspina muscular endurance were evaluated. As a result of the evaluations, there was no significant difference between the case and control groups (P> 0.05). Fatty atrophic changes and facet joint degeneration were found in most patients with mechanical chronic low back pain with and without disc herniation. Also, paraspinal muscles atrophy and degeneration of facet joints; Decreased quality of life and joint movements were associated with kinesiophobia, depression, disability due to low back pain, insufficiency in physical function and muscular endurance. In patients with mechanical chronic low back pain; We think that atrophy of the paraspinal muscles, degeneration of facet joints and other evaluation parameters should not be ignored during the clinical examination, radiological imaging and rehabilitation phase.