Bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmen adaylarının ölçme-değerlendirme okuryazarlık seviyeleri ve STEM tutumlarının incelenmesi
Examination of assessment literacy levels and STEM attitudes of computer and instructional technologies teacher candidates
  1. Tez No: 696344
  2. Yazar: HÜSEYİN BERK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ARİF KIRKIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın amacı, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmenliği adaylarının ölçme-değerlendirme okuryazarlık seviyelerinin ve STEM tutumlarının tespitinin sağlanması ve bunun cinsiyet, sınıf düzeyi, ölçme-değerlendirme dersi alma durumu, mezun olunan lise türü şeklindeki değişkenlere göre değişip değişmediğinin incelenmesidir. Bu amaca uygun olarak çalışma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul'daki Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri eğitimi veren üniversitelerdir. Araştırmanın çalışma grubu 188 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Ölçme-Değerlendirme Okuryazarlığı Envanteri”ve“STEM Eğitimi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma amacının gerçekleştirilmesi amacıyla betimleyici istatistik analizler uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, normallik testleri, cronbach alpha güvenilirlik analizi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Post-Hoc testi ile incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmen adaylarının ölçme-değerlendirme okuryazarlığı ortalama puanları 8,26'dır. STEM eğitimi tutumlarına bakıldığında katılımcıların ortalama puanları 2,92'dir. Bununla birlikte, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmen adaylarının demografik değişkenlerine göre ölçme-değerlendirme okuryazarlığı ve STEM eğitimi tutum düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the measurement and evaluation literacy levels and STEM attitudes of computer and instructional technologies teacher candidates and to examine whether this changes according to variables such as gender, grade level, taking measurement and evaluation courses, and the type of high school graduated. In accordance with this purpose, the study was carried out with the descriptive survey technique, one of the quantitative research methods. The universe of the research is undergraduate students studying at universities providing computer and instructional technologies education in Istanbul. The study group of the research consists of 188 participants. As a data collection tool,“Assessment-Literacy Inventory”and“STEM Education Attitude Scale”was used. In order to realize the research purpose, descriptive statistical analyzes were applied. The findings obtained as a result of the research were examined with normality tests, cronbach alpha reliability analysis, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Post-Hoc test. According to the findings obtained from the research, the mean scores of computer and instructional technologies teacher candidates in assessment and evaluation literacy is 8.26. Considering the attitudes towards STEM education, the average score of the participants is 2.92. However, significant differences were found between the measurement-evaluation literacy and STEM education attitude levels according to the demographic variables of computer and instructional technologies teacher candidates.