COVID-19 krizinde kaos kuramının eğitim yönetimi uygulaması: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi karşılaştırmalı örneği
Application of chaos theory to educational management in the COVID-19 crisis: A comparative example of Van Yuzuncu Yıl University and Bingol University
  1. Tez No: 696368
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 Pandemisi süresince meydana gelen kaosun eğitim yönetimine etkisi Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi örnekleminde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kaos kuramının esas alındığı çalışmada, iki yükseköğretim kurumunda kaosun eğitim yönetimine etkisi incelenmeye çalışılmış, kaos kuramının uygulanmasının yükseköğretim kurumlarına anlamlı katkısının olduğu saptanmıştır. Bu araştırma kapsamında iki üniversitedeki akademik personele uygulanan pilot anket çalışmasıyla, Covid-19 Kaynaklı Eğitimde Yönetsel Sorunlar (CKEYS) ölçeği oluşturulmuştur. Toplamda 17 ifade ve bu ifadelerden oluşan dört alt faktör olan“Kişisel Eğitim Yönetimi Sorunları”(KS),“Eğitim Yönetimi Genel Sorunları”(GS),“Akademik Eğitim Yönetimi Soruları”(AS) ve“Personel ve Teknik Kaynaklı Eğitim Yönetimi Sorunları”(PTS) ile araştırmaya devam edilmiştir. Araştırmada kullanılan ifadeler geçerlik çalışması bağlamında faktör analizine tabi tutulmuştur. Faktör analizi için SPSS istatistik programında Keşfedici Faktör Analizi yapılmıştır. Ayrıca ölçeklerin uyum geçerliliğini test edebilmek için bütünleşik güvenirlik ve ortalama açıklanan varyans değerleri alınmıştır. Daha sonra ayrım geçerliğini belirlemek için ortalama açıklanan varyansın karekökü hesaplanmıştır. Son olarak ölçeklerin güvenirliğini test edebilmek için Cronbach Alpha analizi yapılmıştır. Anlamlı farklılık ölçümünde T-Testi ve Anova analizleri kullanılmıştır. COVID-19 benzeri olağanüstü durumlarda meydana gelen sorunları minimize etmek, akademisyenlerin sorunlarına daha hızlı ve gerçekçi çözümler üretmek, kişisel ve teknik sorunları en aza indirgemek için üniversite kurum yöneticilerinin ve ilgili akademik personelin kaos kuramını hakkında bilgi sahibi olmalarının sorunların çözümünde olumlu bir etki yaratacağı ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, bu olumlu etkinin karmaşık sistemlere sahip akademik kurumlarda kelebek etkisi yaratacağı ve bu sayede COVID-19 ve benzeri kaos/kargaşa durumları anında ve süresince yeni ve dengeli bir düzen kurulabileceği bu çalışmanın sonuçları aracılığıyla ortaya konmuştur. Bu çalışmanın, iki yüksek öğretim kurumunda görev yapan akademisyenler aracılığıyla ortaya koymaya çalıştığı sonuçlar, gelecekte yapılacak kaos kuramı-COVID-19 ilişkili tezler veya çalışmalar için önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the chaos that occurred during the Covid-19 Pandemic on educational management was comparatively examined in the sample of Van Yüzüncü Yıl University and Bingöl University. In the study based on chaos theory, the effect of chaos on educational administration in two higher education institutions was tried to be examined, and it was determined that the application of chaos theory had a significant contribution to higher education institutions. Within the scope of this research, the scale of Administrative Problems in Education Due to Covid-19 (CKEYS) was created with a pilot survey study applied to academic staff in two universities. A total of 17 statements and four sub-factors consisting of these statements,“Personal Education Management Problems”(KS),“Educational Management General Problems”(GS),“Academic Education Management Questions”(AS) and“Personnel and Technical Based Education Management Problems”(PTS) were included in the research. The statements used in the research were subjected to factor analysis in the context of validity study. Exploratory Factor Analysis was performed in the SPSS statistical program for factor analysis. In addition, in order to test the congruent validity of the scales, integrated reliability and average explained variance values were taken. Then, the square root of the mean explained variance was calculated to determine discriminant validity. Finally, Cronbach Alpha analysis was performed to test the reliability of the scales. T-Test and Anova analyses were used to measure significant difference. In order to minimize the problems that occur in extraordinary situations such as COVID-19, to produce faster and more realistic solutions to the problems of academicians, to minimize personal and technical problems, it is revealed that the knowledge of the chaos theory of university institution managers and related academic personnel will have a positive effect on the solution of problems. It has also been demonstrated through the results of this study that this positive effect will create a butterfly effect in academic institutions with complex systems, and thus a new and balanced order can be established during and during COVID-19 and similar chaos/conflict situations. The results that this study tries to reveal through the academics working in two higher education institutions are important for future chaos theory-COVID-19 related theses or studies.