Playing minds: Parental pretend play input and infants' pretense and vocabulary development
Oynayan zihinler: Ebeveynlerin hayali oyunu ve bebeklerin hayali oyun ve kelime dağarcığı gelişimi
- Tez No: 696381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİLBE GÖKSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ebeveynlerle bebekler arasındaki erken hayali oyun etkileşimleri, bebeklerin hayali oyun becerilerine ve kelime dağarcığı gelişimine katkıda bulunur. Bu boylamsal çalışma ebeveynlerin bebeklerine gösterdikleri hayali oyunları, bebekler 14 ve 20 aylıkken serbest oyun sırasında inceledi. Bununla birlikte, ebeveyn raporu aracılığıyla bebeklerin 14. ayda hayali oyun becerilerini ve 14 ve 20. ayda kelime dağarcıklarını inceledik. Sonuçlar, 14 aylık bebeklerin hayali oyun ve alıcı kelime bilgisinin ilişkili olduğunu gösterdi. Hem nitelik hem de nicelik olarak ebeveynlerin gösterdikleri hayali oyun, eş zamanlı olarak 14 aylık bebeklerin hayali oyunlarını, bebeklerin yaşının ve ebeveynlerin genel aktardıkları dilin ötesinde, destekledi. Ayrıca, 14. ayda, ebeveynlerin ve bebeklerin hayali oyunlarının etkileşimi, bebeklerin alıcı kelime bilgisine, bebeklerin yaşının ve ebeveynlerin genel aktardıkları dilin ötesinde, katkıda bulunmuştur. Fakat, ebeveynlerin 14 ve 20. aylarda aktardıkları hayali oyun, 20 aylık çocukların ifade edici kelime bilgisi ile negatif ilişkiliydi. Son olarak, ebeveynler, bebekleri 14 aylıkken onlara aktardıkları hayali oyunlarını bebeklerin eş zamanlı hayali oyun becerilerine göre düzenlediler; ancak bu ilişki bebeklerin kelime dağarcığı dikkate alındığında geçerliliğini yitirdi. Ebeveynler, 20 aylık bebeklerine aktardıkları hayali oyunun niceliğini değil ama niteliğini bebeklerinin 14. ve 20. aylardaki ifade edici kelime bilgisine göre düzenlediler. Bu bulgular, ebeveynlerin bebeklerine aktardıkları hayali oyun ile bebeklerin hayali oyunları ve kelime dağarcığı gelişimleri arasındaki erken etkileşimleri göstermektedir; böylece, oynayan zihinleri.
Özet (Çeviri)
Early pretend play interactions with parents contribute to children's pretend play skills and vocabulary development. This longitudinal study investigated parents' pretend play input to their infants during free play when infants were 14 and 20 months. We also examined infants' pretend play skills at 14 months and vocabulary knowledge at 14 and 20 months through a parental report. Results showed that at 14 months, infants' pretend play and receptive vocabulary knowledge were related. Parental pretense input, both its quality and quantity, concurrently supported 14-month-olds' pretense over and above infants' age and parents' general language input. Furthermore, at 14 months, the interaction of parents' and infants' pretend play concurrently contributed to infants' receptive vocabulary knowledge beyond infants' age and parents' general language input. However, parents' pretense input at 14 and 20 months was negatively related to 20-month-olds' expressive vocabulary knowledge. Last, parents adjusted their pretense based on their infants' pretense at 14 months, yet this relation did not hold when infants' vocabulary was considered. Parents tailored the quality but not the quantity of their pretend play input at 20 months in response to their infants' expressive vocabulary knowledge at 14 and 20 months. These findings suggest early interactions between infants' exposure to parental pretend play input and their pretense and vocabulary development; thus, playing minds.