Synthesis of bis (1,2,3-triazole n-oxide) based dinuclear coordination compounds: Characterization and investigation of DNA interactions
Bis (1,2,3–triazole N-oxide) temelli dinükleer koordinasyon bileşeklerin sentezi karakterizasyonu ve DNA etkileşimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 696393
  2. Yazar: SYED ATTA ULLAH SHAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde, 2,4-dihidroksiasetofenonun 1,3-dibromo propan ile reaksiyonundan elde edilen dimerik başlangıç maddesi ile 4-kloro isonitrosofenilhidrazinin reaksiyonundan bir adet 1,2,3-triazol N-oksit ligandı sentezlenmiştir. Bu ligand ile Ni (II), Cu (II), Co (II), Zn (II) kompleksleri sentezlenmiş ve bileşiklerin yapıları elemental analiz, FTIR, 1H-NMR, 13C NMR ile karakterize edilmiştir. Elde edilen ligand ve komplekslerin DNA bağlama ve kesme aktiviteleri zamana ve konsantrasyona bağlı olarak incelenmiştir. Ayrıca çeşitli radikal süpürücü ve oyuk bağlayıcı ajanlar varlığında yapılan kesme çalışmaları ile DNA kesme mekanizmaları aydınlatılmıştır. Bunlara ek olarak tüm bileşiklerin CT-DNA ile bağlanma etkileşimleri UV absorpsiyon spektroskopisi ile belirlenmiştir. Bağlanma sonuçları, ligand ve komplekslerin DNA'ya interkalasyon veya parçalı interkalasyon yoluyla bağlandığını göstermektedir. 3.00×104 M-1 bağlanma sabiti ile Cu (II) kompleksi en iyi DNA bağlanma aktivitesi gösteren kompleks olmuştur. DNA kesme deneyleri ile kompleks konsantrasyonunun ve inkübasyon süresinin DNA kesme reaksiyonu üzerindeki etkilerinin yanı sıra kesme mekanizmaları da incelenmiştir. Hidrojen peroksit varlığında ligandın yuksek kesme aktivitesi gösterdiği ve Cu (II) kompleksinin aynı konsantrasyondaki tüm bileşiklerde en yüksek kesmeyi gösterdiği gözlenmiştir. Mekanistik çalışmalar, oksidatif kesme reaksiyonlarından sorumlu türlerin hidroksil ve singlet oksijen radikalleri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a 1,2,3-triazole N-oxide ligand was synthesized from the reaction of dimeric starting material obtained from the reaction of 2,4-dihydroxyacetophenone with 1,3-dibromo propane and 4-chloro isonitrosophenylhydrazine. Ni (II), Cu (II), Co (II), Zn (II) complexes were synthesized with this ligand and the structures of the compounds were characterized by elemental analysis, FTIR, 1H-NMR, 13C NMR. DNA binding and cleavage activities of the obtained ligands and complexes were investigated depending on time and concentration. In addition, DNA cleavage mechanisms were elucidated by cleavage studies in the presence of various radical scavenging and cavity binding agents. In addition, the binding interactions of all compounds with CT-DNA were determined by UV absorption spectroscopy. Binding results show that ligands and complexes bind to DNA by intercalation or partial intercalation. With a binding constant of 3.00×104 M-1, the Cu (II) complex showed the best DNA binding activity. In addition to the effects of complex concentration and incubation time on DNA cleavage reaction, cleavage mechanisms were also investigated with DNA cleavage experiments. It was observed that the ligand showed high cleavage activity in the presence of hydrogen peroxide and the Cu (II) complex showed the highest cleavage in all compounds at the same concentration. Mechanistic studies show that the species responsible for oxidative cleavage reactions are hydroxyl and singlet oxygen radicals.