Yeni Türk Mecmuası'nda edebiyat ile ilgili yazılar
Articles about literature in Yeni Turk Journal
  1. Tez No: 696395
  2. Yazar: YASEMİN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV SİNAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışma, 1932-1943 yılları arasında yayınlanmış olan Yeni Türk Mecmuası'ndaki nazım ve nesirlerin tematik incelemesini esas almaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde halkevlerinin geçirdiği tarihsel süreç, halkevi dergilerinin kapsamı ve içeriği, Eminönü Halkevinin tarihi incelendi. İkinci bölümde Yeni Türk Mecmuası hakkında genel bilgiler verildi, derginin içeriği ve derginin çıkış amacı ortaya koyuldu. Üçüncü bölümde Yeni Türk Mecmuası'nda yer alan edebiyat yazıları temalarına göre sınıflandırılıp incelendi. Hazırlanan bu yüksek lisans teziyle edebiyat ürünlerinin halkevi dergilerinde nasıl yer aldığı Yeni Türk Mecmuası örneği üzerinden tespit edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to thematically examine proses and poetries in Yeni Türk Journal which was published between the years 1932 and 1943. The study consists of three chapters. The first chapter examines the historical evolution of People's Houses and it discusses the content and scope of other journals which were published by People's Houses. The chapter continues with the historical investigation of Eminönü Halkevi. The second chapter provides overall information about Yeni Türk Journal, its content and purpose. The third chapter is devoted to thematic classfication and discussion of articles in Yeni Türk Journal. Through the examination of Yeni Türk Journal, this thesis aimed to reveal how literary works appeared in journals that were published by People's Houses.