İç mekan tasarımının kişisel ses algısına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect interior design on personal soundperception
- Tez No: 696404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde öğrenciler geçici ve zorunlu olarak çeşitli yurtlarda yaşamaktadırlar. Yurtlar öğrencilerin en çok vakitlerini geçirdikleri mekandır. Bu mekanda yapılan en sık aktivite ise ders çalışmaktır. Ders çalışırken tüm öğrencilerin en çok iyi bir konsantrasyon için akustik konfora ihtiyaç duymaktadır. Akustik konfor, insanlar için doğru seviyede ve kalitede ses ortamı oluşması anlamına gelmektedir. İç mekanların akustik kalitesi, iç mekan tasarımı ile iyileştirilebilir. Hacim akustiği programları iç mekan tasarımcılarının bu amaçla kullanabileceği programlardır. Bu programlar sayesinde mekan iyileştirmesi çeşitli parametrelerin verdiği sonuçlar yorumlanarak sağlanabilir. Bu çalışmada, bir yurt odasının iç mekan tasarımına, akustik konfor koşullarını iyileştirme amacıyla, hacim akustiği simülasyon programında (Ease) değişiklikler uygulanmıştır. Ease programında oluşturulan yurt odasına aktarılan, yurt odasında oluşabilecek çeşitli seslerin değişiklikler uygulanan mekandaki kayıtları alınmıştır. 89 öğrenciye tüm iyileştirmelerin gerçekleştiği odaların sesleri dinletilmiş, anket yöntemi kullanılarak sonuçlar alınmıştır. Akustik programın verdiği akustik parametre sonuçları ile, öğrencilerin verdiği cevaplar kıyaslanmıştır. Aynı zamanda kültürler arası ses hassasiyetinin değişimi, yabancı öğrencilerin ankete katılım sağlaması ile değerlendirilmiştir, fakat istatistiki açıdan anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Mekanda yapılan iyileştirmelerden dolayı değişen ses ortamlarının katılımcılar tarafından anlaşılıp, istatistiki açıdan farklı tepkiler verdikleri belirlenmiştir Bu çalışma ile, iç mekan tasarımın kişisel ses algısına etkisi değerlendirilmiştir. Tasarımın, kişisel ses algısına olan etkisinin olduğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, most students live in various dormitories, temporarily and compulsorily. Dormitories are places where students spend the most of their time. The most common activity dormitories is studying. While studying, all students need acoustic comfort for best concentration. Acoustic comfort means creating a sound environment at the right level and quality for people. The acoustic quality of the interiors can be improved by interior design. Room acoustics softwares are computer programs are programs that interior designers can use for this purpose. Thanks to these softwares, space improvement can be achieved by interpreting the results of various parameters. In this study, modifications were applied to the interior design of a dormitory room in the volume acoustics simulation room (Ease) in order to improve the acoustic comfort conditions. The recordings of various sounds that may occur in the dormitory room, which were transferred to the dormitory room created in the Ease program, were installed in the place where the changes were applied. 89 students listened to the sounds of the rooms where all the improvements took place, and the results were obtained using the questionnaire method. The acoustic parameter results given by the acoustic program and the answers given by the students were compared. At the same time, the change in sound sensitivity between cultures was evaluated with the participation of foreign students in the questionnaire; however, results were statistically non-significant. It was determined that the changing sound environments due to the room modifications were understood by the participants and they gave statistically different responses. With this study, the effect of interior design on personal sound perception was evaluated. It has been confirmed that the design has an effect on personal sound perception.