Design thinking in technology startups, an explorative study on design thinking implementations at ITU seed incubation center
Teknoloji girişimlerinde tasarım odaklı düşünce, İTÜ çekirdek kuluçka merkezinde keşfedici bir çalışma
  1. Tez No: 769517
  2. Yazar: SEYMAN ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAME TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye'de büyüyen bir iş modeli olarak öne çıkmaktadır. Türkiye Girişim Ekosisteminin Durumu 2021 raporuna göre, son on yılda Türkiye'deki kuluçka merkezi sayısı, girişim ekosistemindeki büyüme ve ardından gelen talep nedeniyle 82'ye ulaştı. Aynı rapor, özel sektör ve devletin buna desteğini gösteriyor. Bakanlıklar ve kurumlar düzeyindeki alan son yıllarda gözle görülür şekilde artmıştır. Profesyonel bir endüstriyel tasarımcı ve bir tasarım danışmanlığı şirketinin ortağı olarak, yeni alanlarda yeni müşterilerle çalışmaktan her zaman heyecan duyduk. Bu nedenle endüstriyel tasarım hizmeti veren bir tasarım ofisi olarak girişimcilik ekosistemiyle de ilgilendik ve burada iş geliştirme alanımızı genişlettikten sonra birçok teknoloji tabanlı girişimciyle tanışma ve onlarla proje geliştirme fırsatı bulduk. Beklendiği gibi girişimcilerle işbirliğine olan talep arttı ve daha iyi proje süreçleri ve iletişim kurmak için güncel kalmak, yenilikleri takip etmek ve kendimizi geliştirmek için zamanımızın bir kısmını girişimcilik alanına ayırmaya başladık. Farklı alanlardan girişimcilerle daha fazla proje geliştirmeye başladığımızda, zaman içinde tekrar eden bazı zorluklar fark ettik ve bu zorlukların bazı yönlerinin kurumsal şirketlerde yaşananlardan farklı olduğunu proje süreçlerinde fark ettik. Ancak beni konuyla ilgili bir sorun alanı tanımlamaya ve yıllar sonra bu deneyimleri yeniden düşünmeye iten asıl tetikleyici, lisansüstü derslerinden biri olan 'Design Thinking' dersi kapsamında girişimcilerle yapılan çalışmadan edindiğim izlenimlerdi. Bu ders süresince daha önceki deneyimlerim ile ders kapsamındaki çalışmaların bulgularını birleştirme fırsatım oldu, ki bu durum, vakalar arasında bazı benzerlikler görmek beni heyecanlandırdı ve konunun ilgimi çektiğini ve araştırmaya değerl olduğunu gösterdi. Tasarım odaklı düşünme dersinin bulguları ile mesleki deneyimimden edindiklerimle tutarlıydı ve bunu sorunun varlığına dair tüm şüpheleri ortadan kaldıran ve kişisel olmaktan çok genel olabileceğinin bir işareti olarak alabilirdim. Böyle bir çalışma aynı zamanda daha ileri araştırmalar için bir de fırsat olabilirdi. Bunu bir başlangıç noktası olarak alarak, bu konuda bir vaka çalışması araştırması yapma fikrine geldim. Bu tezin konusunun, girişimcilerle işbirliği içinde geliştirilen projelerde kazanılan kişisel deneyimlere dayandığı söylenebilir. Profesyonel iş ilişkilerim, İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi'ndeki (İTÜ Çekirdek) girişimcilerle olduğu için buradaki girişimlerle araştırma yapmaya karar verdim. Bunun bir diğer önemli nedeni de İTÜ Çekirdek'in kayıtlı olduğum üniversiteye bağlı olması ve bu nedenle kaynak erişimine açık olmadır. Kaynak erişimine açık olma aslında araştırmalardaki en önemli konulardan biridir. Böylece literatüre katkıda bulunurken, bu katkıyı mezun olduğum üniversite aracılığıyla da yapabilmek istedim. Bunda, İTÜ endüstriyel tasarım bölümündeki öğrencilerle mesleki deneyimlerimi paylaştığım dersler ve yılların oluşturduğu kurumsal bağlılığın da etkisi oldu. İTÜ Çekirdek, teknoloji girişimlerini her aşamada destekleyen ve başarılarına katkıda bulunan İTÜ Arı Teknokent'in, devlet ve özel sektör destek programlarına rehberlik eden, yatırımcı toplantıları ve sunumlarına hazırlık ve mentorluk programı gibi eğitimleri sağlayan kuluçka mekanizmasıdır. Bu eğitimlere yakından baktığımızda yeni girişimcilerin İTÜ Çekirdek'e uyarlanmış“İş Modeli Kanvası ve Yalın Başlangıç”yöntemi ile“Tasarım Düşüncesi”yöntemini birleştiren yoğun bir programa katıldığını görüyoruz. Bu çerçevede, bu çalışmanın konusu, İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi'ndeki girişimcilerin tasarım odaklı düşünme yöntemini nasıl kullandıklarını ortaya koymaktır. Araştırma, girişimlerin tasarım odaklı düşünme süreçlerine odaklanmayı ve bu aşamaların nasıl kurgulandığına dair bulgular elde etmeyi amaçlamaktadır. Tasarım odaklı düşünme yaklaşımı, fırsatların belirlendiği ve yeni kavramların önerildiği tasarım sürecinin ilk aşamalarında en değerli olduğu için (Postma ve diğerleri, 2012). Konuya bu açıdan da yaklaşmak gerekir. Bu bağlamda, böyle bir sorun ve hipotez, girişimcilerin sürecin ilk aşamalarını nasıl yineledikleri ve geliştirdikleri projenin bu aşamalarında tasarım düşüncesini nasıl uyguladıkları araştırılarak anlaşılabilir. Tasarım pratikleri, farklı düzeylerdeki kuruluşlarla arayüz oluşturabileceğinden (Dorst, 2011) burada, tasarım düşüncesinin organizasyonlarda hangi düzeyde konumlandığı ayrımını vurgulamayı gerekli gördük. Tasarım düşüncesini tartışan iki farklı söylem vardır. Johansson ve Woodilla (2010) bu iki ayrı söyleme açıkça işaret etmekte ve bunları“tasarım söylemi”ve“yönetim söylemi”olarak adlandırmaktadır. Yönetim söylemi, daha iyi iş başarısı için yöneticilerin tasarım odaklı düşünme becerilerini geliştirme ihtiyacına odaklanır Johansson (Woodilla, 2010). Yönetim söyleminin daha net bir açıklaması için Brown (2009), tasarım düşüncesini, tasarım dışı geçmişe sahip insanların da kullanabileceği, inovasyondan ilham alan tasarımcının çalışma ve düşünme biçimini insan merkezli bir yaklaşım olarak sunar. Bu çalışmada, tasarım düşüncesinin yenilikçilik ve dünyaya yeni şeyler getirmek için bir katalizör olduğu bağlamında, tasarım söylemine ve projelerinde girişimci olarak tasarım düşüncesinin kullanımına odaklanacağız (Plattner ve diğerleri, 2011). Şimdi bu veri setini elde etmek için araştırmada kullanılacak yöntemlerden ve araçlardan bahsetmek istiyoruz. Bu çalışmanın amacı, İTÜ Çekirdek'teki girişimlerin tasarım odaklı düşünme süreçlerine odaklanmak ve tasarım odaklı düşünmenin proje sürecinde nasıl algılandığını, uygulandığını ve tatbik edildiğini ortaya koymaktır. Araştırma, 'Nasıl veya neden bir şey oldu?' (Yin, 2014) gibi açıklayıcı bir soruyu ele aldığında, vaka çalışmaları uygun olduğundan, bu alanı araştırmak için nitel bir vaka çalışması yöntemi ile keşfedici yaklaşım, bu çalışma için en uygun yöntemler olarak belirlenmiştir. Büyük ölçekli firmalardan farklı olarak, girişimciler daha küçük ölçekte ve başlangıç aşamasında oldukları için kendilerini yeni senaryolara göre yeniden yapılandırma esnekliğine sahipler, ve burada tam olarak ne olduğunu keşfetmek için araştırma sürecinin de iyi kurgulanması gerekir. Bu süreci oluşturmak için Yin'in yaklaşımını takip ettik. Yin'e (2009) göre, bir vaka çalışması araştırma süreci 'doğrusal ama yinelemeli bir süreçtir' ve şu altı unsurdan oluşur: plan, tasarım, hazırlık, veri toplama, analiz ve raporlama. Veri toplamaya hazırlık, araştırmanın en önemli aşamalarından biridir. Yin (2009), bir vaka çalışması araştırması için hazırlığın aslında ele alınan soruların tanımlanması ve vaka çalışmasının tasarımının geliştirilmesi ile başladığını belirtmektedir. görüşeceğimiz kişileri bu şekilde daha az yönlendirerek daha güvenilir bilgilere ulaşmayı amaçladık ve işe konuşacağımız konu ve soruları hazırlayarak başladık. Bu çalışmada uygun örnekleme bulmakta zorlandığımız için görüşülen kişilerin belirlenmesinde kartopu yöntemi kullanılmıştır. Bu şekilde ulaştığımız üç girişimci dışında, mentorların araştırmaya dahil edilebilecek çok değerli farklı veriler sağlayabileceği ve bulguların işletmenin diğer paydaşlarını anlamak açısından faydalı olabileceği düşüncesiyle çalışma sırasında tanıştığımız iki mentor ile görüşme gerçekleştirdik. Bu aynı zamanda veri çeşitliliğini artıracaktır. Özetle bu çalışma, İTÜ Çekirdek'in ön kuluçka aşamasında olan 3 girişim ve diğer paydaş olarak belirlenen 2 mentor ve 1 tasarımcı ile İTÜ Çekirdek'teki girişimlerde tasarım odaklı düşünme uygulamaları üzerine yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Çalışmadan elde edilen tüm sonuçların analizi ve yorumlanması için yakınlık diyagramı analiz yöntemini kullandık. Bunun için görüşmelerin ses kayıtlarından elde edilen veriler analiz için girdi olarak kullanılmış ve kümelenmiştir. Araştırma sorularıyla ilgili üç belirgin küme ortaya çıktı ve biz buna“kavramlar”adını verdik. Bir anlamda ana başlık sayılabilecek bu kavramların altına yerleştirilebilecek ifadeleri alt kavramlar olarak isimlendirdik ve en çok vurguya göre sıralayarak sonuçları görselleştirdik. Şimdi bu bulguları sunmak istiyoruz. Tasarım düşüncesinin algılanması, tasarım düşüncesinin uygulanması ve tasarım düşüncesinin tatbik edilmesi olarak öne çıkan üç kavramdan daha önce bahsedilmişti. Şimdi bu çalışmada ne anlamda kullanıldıklarına ve her startupın ana karakteristiğine değinmek istiyoruz. Startupların 'Tasarım odaklı düşünme deyince ne anlıyorsunuz?' sorularına verdikleri yanıtları değerlendirdik ve tasarım odaklı düşünme algısı altında 'Tasarım odaklı düşünme sizin için ve kuruluşunuz için ne ifade ediyor?' diye sorduğumuzda açıkça vurguladıkları ve bir anlamda algılama özelliklerini gösteren bulguları şöyle sıralayabiliriz: Tasarım odaklı düşünmeyi startup A yinelemeli problem çözme, startup B tasarım proje yönetimi ve startup C mindset ve metodoloji olark algıamakta. İkinci konsept için ise startup'ların 'Tasarım odaklı düşünmeye neden veya ne zaman ihtiyacınız var?' sorusuna verdikleri yanıtları tasarım odaklı düşünme uygulaması kapsamında değerlendirdik. Uygulama özelliklerini açıkça ortaya koyan vurguladıkları bulguları şu şekilde sıralayabiliriz: Tasarım odaklı düşünmeyi Startup A müşterileri/kullanıcıları anlamak, startup B tasarım geliştirmek ve startup C yeni fırsatları keşfetmek için kullanıyor. Sonuncusu için ise startupların 'Design Thinking süreçlerinde kullandığınız yöntemler ve araçlar nelerdir?' sorusuna tasarım odaklı düşüncenin tatbiki kapsamında verdikleri cevapları değerlendirdik. Uygulama araçlarını açıkça gösterdiğini vurguladıkları bulguları şu şekilde sıralayabiliriz: Startup A katılımcı eylem araştırması, startup B POC saha testi gözlemi ve startup C potansiyel müşterilerle görüşme araçlarını en çok kullanıyor.
Özet (Çeviri)
As a professional industrial designer and partner of a design consultancy company we have been always excited to work with new customers in new fields. For this reason, as a design office, providing industrial design services, we were also interested in entrepreneurship ecosystem, and after expanding our business development area here, we had opportunities to meet many technology-based entrepreneurs and develop projects with them. The demand for cooperation with entrepreneurs increased, as expected and we started to devote some of our time to the field of entrepreneurship, in order to stay up-to-date, follow the innovations and improve ourselves on how to advance better project processes and communicate them. When we started to develop more projects with entrepreneurs from different fields, we noticed over time some recurring challenges and realized that some aspects of these challenges differ from those experienced with companies. The need to identify these challenges and thus to better understand entrepreneurs and manage the project processes was clear. Taking this as a starting point, I came to the idea of conducting a case study research on this subject. It can be stated that the subject of this thesis is based on personal experiences gained in the projects developed in cooperation with the entrepreneurs. Since my professional business relations are with entrepreneurs in ITU Seed Incubation Center (ITU Seed), I decided to conduct the research with the startups here. Another important reason for this was that ITU Seed was affiliated with the university I was enrolled in and therefore was open to resource access, and therefore open to resource access, which is one of the most important issues in the research. Thus, while contributing to the literature, I wanted to be able to make this contribution through the university I graduated from. The courses where I shared my professional experiences with students in the ITU industrial design department and the corporate commitment built over the years had an impact on this also. ITU Seed is the incubation mechanism of ITU Arı Teknokent, that supports technology start-ups at any stage and contribute to their success by providing them guidance for government and privet support programs, preparation for investor meetings and presentations, and trainings mentoring program. When we look at these trainings, we see that new entrepreneurs participate in an intensive program that combines the 'Business Model Canvas and Lean Startup' method with the“Design Thinking”method, adapted to ITU Seed. Within this frame, the subject of this study is to reveal how entrepreneurs at ITU Seed Incubation Center use design thinking method. The research aims to focus on design thinking processes of startups and obtain findings about how the stages are fconstructed. To be more specific, we attempt to look at the stages of design thinking and understand how design thinking perceived, applied and implemented by the startups. Since design thinking approach is most valuable in the early stages of the design process when opportunities are being identified and new concepts are being proposed (Postma et al, 2012). Within this regard, such a problem and hypothesis can be understood by investigating how entrepreneurs iterate the early stages in the process and how they implement design thinking in these stages of the project they are developing. Here we found it necessary to emphasize the distinction at on which level design thinking positioned in organizations, since design practices can interface with organisations on different levels (Dorst, 2011). There are two different discourses discussing design thinking. Johansson and Woodilla (2010) clearly point out these two separate discourses and name them as the 'design discourse' and the 'management discourse'. Management discourse focuses on the need to improve managers' design thinking skills for better business success Johansson and (Woodilla, 2010). For a more clear explanation of management discourse, Brown (2009) presents design thinking as a human-centered approach to innovation inspired designer's way of working and thinking, which people with non-design backgrounds can use. In this study we will focus on design discourse and usage of design thinking be the entrepreneur on their projects in terms of design thinking is a catalyst for innovation and bringing new things into the world (Plattner et al, 2011). Now we would like to mention the methods and tools to be used in the research to obtain this data set. The aim of this study is to focus the design thinking processes of startups at ITU Seed and reveal how design thinking perceived, applied and implemented within the project process. Since case studies are pertinent when the research addresses an explanatory question 'How or why did something happen?' (Yin, 2014), in order to investigate this field, a qualitative case study method and explorative approach are best suited for this study. The preparation for data collection is one of the most important stages of the research. Yin (2009) mentions, training for a case study investigation actually begins with the definitions of the questions being addressed and the development of the case study design. We determined the semi-structured interview as the method to be used in the case study research, we aimed to reach more reliable information by directing the people we will meet with this way, and we started by preparing the topics and questions we would talk about. Since we had difficulties in finding suitable sampling in this study, the snowball method was used to determine the interviewees. Except for the three entrepreneurs we reached this way, we conducted interviews with two mentors we met during the study, as the mentors could provide invaluable divergent data that can be included in research and the findings could be useful in terms of understanding other stakeholders of the subject and achieving data triangulation by increasing data diversity. In summary, this study is based on semi constructed interviews conducted with 3 startups in the pre-incubation phase of ITU Seed, and 2 mentors and 1 designer, identified as other stakeholders on the practices of design thinking in startups at ITU Seed. For the analysis and interpretation of all outcomes from the study, we used affinity diagram analysis method. Data obtained from the audio recordings of the interviews used as input for the analysis and were clustered. Three prominent clusters emerged relevant to the research questions, we called 'concepts'. We named the expressions that can be placed under these concepts, which can be considered as the main heading in a sense, as sub-concepts, and we visualized the results by sorting them according to the most emphasis. We now want to present these findings. Three prominent concepts have been already mentioned as perception of design thinking, application of design thinking and implementation of design thinking. Now we would like to explain in what sense they are used in this study an the main characteristics of each startup. We evaluated the answers of startups to the questions, 'What do you understand when it comes to design thinking?' and 'What does design thinking mean to you and to your organization?', under perception of design thinking. We can list the findings that they emphasized clearly and that, in a sense, show their characteristic of perception as follows: Startup A iterative problem solving, startup B design project management and startup C mindset and methodology. For the second concept, we evaluated the answers of startups to the question, 'Why or when do you need design thinking?', under application of design thinking. We can list the findings that they emphasized clearly show their characteristic of application as follows: Startup A understanding customers/users, startup B design development and startup C exploring new opportunities. For the last one, we evaluated the answers of startups to the question, 'What are the methods and tools you use in your design thinking processes?', under implementation of design thinking. We can list the findings that they emphasized clearly show their tool for implementation as follows: Startup A participatory action research, startup B POC field test observation and startup C interview with potential customers. The findings include data on the perception, application and implementation of design thinking of startups, as well as on design thinking structures, key benefit of design thinking for their organization or key success factors. This study is significant in terms of revealing how entrepreneurs operating in ITU Seed Incubation Center use design thinking methods in their projects, collecting data that can also be used in further studies in this field, and making suggestions about how they can use this method more efficiently and effectively. The results to be obtained will not only contribute to the entrepreneurial ecosystem for entrepreneurs to use design thinking more effectively, but also to the value creation of technology-based entrepreneurs by using them, to update the contents of the entrepreneurial trainings given at ITU Seed Incubation Center.