Öğrenmede evrensel tasarım kapsamında özel eğitim filmlerinin incelenmesi
Examination of special educational films within the scope of universal design for learning
  1. Tez No: 696427
  2. Yazar: ZELİHA TUBA ERŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada, Öğrenmede Evrensel Tasarım yaklaşımı kapsamında özel eğitim gereksinimi olan çocukların eğitimini konu edinen sinema filmlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, farklı kültürlere ait, eğitim konu başlıklı 60 adet sinema filmi oluşturmaktadır. ABD, Hindistan, İngiltere, İsviçre ve İtalya sinemasına ait özel eğitim gereksinimi bulunan çocukların konu edildiği 11 adet sinema filmi ise çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına en uygun metodoloji olarak nitel araştırma yöntemi ve araştırma deseni olarak da nitel bir araştırma modeli olan durum çalışması kullanılmıştır. Bu çalışmada, nitel araştırmalarda kullanılan veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi, veri analiz yöntemi olarak da elde edilen bulguları, düzenlenmiş ve yorumlanmış bir şekilde okuyucuya sunmayı amaçlayan betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda çalışmada filmlerdeki uygulama ve araçların ÖET yaklaşımına uygun olarak düzenlendiğinde öğrenmeye olumlu katkılarının olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple hazırlanacak olan eğitim program ve uygulamalarının öğrencilerin akademik ve sosyal başarılarının artmasında ÖET ilkelerinin kullanılması önerilmektedir. Öğretmenlerin farklı yöntem, teknik ve araç-gereç kullanmaları konusunda bilgi, becerilerinin artırılmasına yönelik eğitimler verilerek, tüm öğrencilerin öğrenmesine katkıda bulunmaları sağlanabilir. Araştırmada elde edilen bulgular ve bulgulardan elde edilen çıkarımlar doğrultusunda Öğrenmede Evrensel Tasarım yaklaşımının hem Özel Eğitim alanına hem de Eğitim Programları ve Öğretim alanına olumlu yönde katkılar sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the movies about the education of children with special educational needs within the scope of Universal Design for Learning approach. The universe of the research consists of 60 movies from different cultures with the subject of education. The sample of the study is 11 movies from the USA, India, England, Switzerland and Italy, about children with special educational needs. Qualitative research method was used as the most suitable methodology for the purpose of the research, and case study, which is a qualitative research model, was used as the research design. In this study, the document analysis method, which is one of the data collection methods used in qualitative research, and the descriptive analysis method, which aims to present the findings obtained as a data analysis method to the reader in an organized and interpreted way, were used. In line with the findings obtained in the research, it has been determined that the applications and tools in the films have positive contributions to learning when they are arranged in accordance with the UDL approach. For this reason, it is recommended to use UDL principles to increase the academic and social success of the education programs and practices to be prepared. It can be ensured that teachers contribute to the learning of all students by providing trainings to increase their knowledge and skills in using different methods, techniques and tools. In line with the findings obtained in the research and the inferences obtained from the findings, it was concluded that the Universal Design approach in Learning would contribute positively to both the field of Special Education and the field of Curriculum and Instruction.