Meme kanseri hücrelerine imatinib mesilat ve tannik asit uygulamasının moleküler düzeyde etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects on the molecular levels of imatinib mesylate and tannic acid treatment on breast cancer cells
- Tez No: 696456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kanser tedavilerinde en etkili yöntemlerden biri kemoterapötik tedavidir. Daha çok lösemi tedavisinde kullanılan İmatinib Mesilat, klinik olarak meme kanseri tedavisinde kullanılmasa da bu kanser üzerine etkileri halen daha araştırılmaktadır. Kemoterapötiklerin yanı sıra, antioksidanlar da kanseri tedavi edici etkilere sahiptir. Bu iki tedavi edici ajanın birlikte kullanımı, tedavi yöntemlerinin etkilerini daha da artırdığını düşündürmektedir. Pekçok kemoterapötik ilaç ve antioksidan kombinasyonlarının hücre sitoksisitesi, migrasyon, gen ekspresyon seviyeleri ve apoptotik düzeyleri üzerine etkileri halen daha bilinmemektedir. Bu çalışmada ilk kez, bir kemoterapötik olan İmatinib Mesilat (IM) ve bir antioksidan olan Tannik Asit (TA)'in MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatlarına, tek tek ve birlikte uygulandıklarında sitotoksisite ve migrasyon üzerine olan etkileri araştırılmıştır. İmatinib Mesilat (IM), Tannik Asit (TA) ve ikisinin kombine uygulamasının, doza ve zamana bağlı hücre canlılığı üzerine etkisi MTT testi ile saptanmıştır. Bu test sonucunda, MCF-7 hücrelerinde IM ve TA için IC50 değerleri 25 µM iken, MDA-MB-231 hücre hattında ise IC50 değerlerinin IM için 20 µM ve TA için 25 µM olduğu belirlenmiştir. Her iki hücre hattında da bu ajanların 48. saatte daha etkili olduğu gözlenmiştir. Kombine tedavi uygulaması sonucunda ise IM ve TA'in sinerjik etkilerinin olmadığı, aditif, bağımsız ya da antagonist etki gösterdiği sonucuna varılmıştır. Migrasyon için her iki hücre hattına IC değerleri uygulanmış ve 0, 4, 8 ve 12 saatlerde yara iyileşmesi gözlenmiştir. IM ve/veya TA uygulanmayan kontrol hücrelerine göre tek tek ya da kombine uygulanan konsantrasyonlarda yara iyileşmesinin olmadığı gözlenmiştir. Tüm bu veriler sonucunda, kombine olmadan IM ve TA uygulamalarının, her iki hücre hattında da daha sitotoksik etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Tek tek uygulamanın daha etkili olduğu ve sitotoksik etki mekanizmalarının belirlenebilmesi için daha farklı mekanizmaların da araştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most effective methods in cancer treatments is chemotherapeutic treatment. Although Imatinib Mesylate, which is mostly used in the treatment of leukemia, is not clinically used in the treatment of breast cancer, its effects on this cancer are still being investigated. Besides chemotherapeutics, antioxidants also have cancer-curing effects. The combined use of these two therapeutic agents suggests that the effects of treatment methods are increased. The effects of many chemotherapeutic drugs and antioxidant combinations on cell cytotoxicity, migration, gene expression levels and apoptotic levels are still unknown. In this study, the effects of a chemotherapeutic Imatinib Mesylate (IM) and an antioxidant Tannic Acid (TA) on cytotoxicity and migration when administered individually or together to MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines were investigated for the first time. The effects of Imatinib Mesylate (IM), Tannic Acid (TA) and their combined application on dose and time dependent cell viability were determined by MTT test. As a result of this test, IC50 values for IM and TA were determined as 25 µM in MCF-7 cells, while IC50 values were determined as 20 µM for IM and 25 µM for TA in MDA-MB-231 cell line. It was observed that these agents were more effective at 48th hour in both cell lines. It was concluded that IM and TA do not have synergistic effects but have additive, independent or antagonistic effects in combined treatment. IC values were applied to both cell lines for migration and wound healing was observed at 0, 4, 8 and 12 hours. No wound healing was observed at individual or combined concentrations when compared to control cells without IM and/or TA. As a result of all these data, it shows that IM and TA applications without combination have more cytotoxic effects in both cell lines. It was concluded that individual application is more effective and different mechanisms should be investigated in order to determine the cytotoxic effect mechanisms.