Hatice Bilen Buğra'nın roman ve hikâyeleri üzerine bir inceleme
A study on Hatice Bilen Buğra's novels and stories
  1. Tez No: 696465
  2. Yazar: FULYA TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÖZHER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada hikâyelerinde kadını ve kadın sorunsalını esas almış bir sanatçı olan Hatice Bilen Buğra'nın altı hikâye kitabını ve bir romanını incelemeye çalıştık ve çalışmayı üç bölüme ayırdık. Daha çok hikâyeci kimliği ile öne çıkan sanatçı, eserlerinin tamamında eril güç ve bu eril güce karşı kadın olma problemini ele almıştır. Bu sebepledir ki yazarın eserlerini incelerken en yoğun biçimde ele alınan temaları kadın, yalnızlık, aile ve toplum baskısı, göstermelik namus anlayışı ve ataerkil değerlerden oluştuğu görülmüştür. Birinci bölümde, Hatice Bilen Buğra'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde, yazarın kaleme aldığı hikâyeleri yapı ve tema bakımından incelemeyi amaçladık. Toplumda var olma ve kadın olma sorunsalını açıklamaya çalıştık. Üçüncü bölümde, Hatice Bilen Buğra'nın roman türünde yazılmış tek eseri olan“Aynadaki Boşluk”u yapısal bakımdan inceledik.
Özet (Çeviri)
In this study, six storybooks of Hatice Bilen Buğra, an artist whose stories are based on women and women's problems and we tried to study a novel, and we divided it into three parts. The artist, who stands out more as a storyteller, addressed the problem of masculine power and being a woman against this masculine power in all of his works. For this reason, the most intensely discussed themes of women, loneliness, family and community pressure when examining the author's works, it has been seen that it consists of a show-off sense of decency and patriarchal values. In the first part, we gave information about the life, literary personality and works of Hatice Bilen Buğra. In the second part, we aimed to examine the stories written by the author in terms of structure and theme. We tried to explain the problem of being in society and being a woman. In the third chapter, we examined structurally“Aynadaki Boşluk”u, the only work written in the novel genre by Hatice Bilen Buğra.