Sakin şehir hizmetlerinin sürdürülebilir turizm çerçevesinde yerel kalkınmaya etkisinin incelenmesi: Yalvaç örneği
Investigation of the effect of cittaslow services on local development in the framework of sustainable tourism: The case of Yalvaç
  1. Tez No: 696472
  2. Yazar: CANSU CAN AKCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİŞAN KORKMAZ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Metropol şehirleşme ile yaşamların kaotik bir biçim almasına alternatif olan Sakin Şehir (Cittaslow) hareketi, sakin yaşamı, kültürel ve doğal mirası, yerel kimliğin ve yerel yemeklerin korunarak sürdürülebilir olması amacı ile kurulmuştur. Araştırma alanının net bir biçimde anlaşılabilir olması için Sakin Şehir (Cittaslow) hareketi, sürdürülebilirlik, sürdürülebilir turizm ve yerel kalkınma yaklaşımları detaylı bir biçimde incelenmiştir. Araştırma Isparta'nın Yalvaç ilçesi sınırları içinde yaşayan yerel paydaşları kapsamaktadır. Yerel kalkınma modeli olan Sakin Şehir hareketinin kalkınmaya ne derece fayda sağladığını belirlemek amacı ile çalışma gruplarına nitel ve nicel yöntem kullanılarak araştırma verileri ortaya konulmuştur. Nitel araştırma kapsamında kamu çalışanı, özel sektör çalışanı ve sivil toplum kuruluşu üyesi katılımcılarına yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme ile yerel paydaşların Sakin Şehir süreci kapsamında ne derecede yer aldığı ve kalkınmaya katkı sağladığı ortaya konulmuştur. Ayrıca araştırma sonuçları yerel halkın Sakin Şehir konusunda bilgi eksikliğini ortaya koymakta olup, yerel paydaşların iş birliği ile bilgilendirme çalışmaları yapmaları ve her türlü el işçiliği, geçmişten günümüze aktarılması gerekli kültür unsurlarının desteklenmesi gerektiği görülmektedir. Nicel araştırma kapsamında Yalvaç sınırları içerisinde bulunan meslek gruplarına göre kota örneklemi uygulanarak 433 katılımcıya anket formu uygulanmıştır. Ancak katılımcıların tutarsızca doldurduğu tespit edilen veriler analize dahil edilmemiş olup elde kalan 400 anket formu analize tabi tutulmuştur. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik özellikler, ikinci bölümde katılımcıların Sakin Şehir hizmetleri açısından turizm potansiyelini ölçmeye yönelik sorular, üçüncü bölümde ise yerel kalkınma açısından ekonomik ve sosyo-kültürel boyuta ilişkin durumları ölçmeye yönelik sorular yer almaktadır. Araştırma verileri SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler, frekans analizi, varyans analizi (ANOVA) ve T testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Sakin Şehir Yalvaç'ın tanıtılması ve yatırımlardaki eksiklerin giderilmesiyle kalkınmayı olumlu yönde etkileyeceği sonuçları ortaya çıkmıştır. Ayrıca sonuçlar yerel halkın“Sakin Şehir”kavramını“tatil”kavramı ile özdeşleştirmesi nitel çalışma veri sonuçlarında olduğu gibi halka yönelik bilgilendirme yapılması gerektiği göstermektedir. Nitel ve nicel çalışmanın ortak bir sonucuna göre alt ve üst yapı konusunda Yalvaç'ın Sakin Şehir hizmetlerine ve genel olarak turizme yönelik turist ağırlama konusunda yetersizleri olduğu, fakat gelişim gösterme sürecine bağlı olarak yeni istihdam olanaklarını yaratacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Slow City (Cittaslow) movement, which is an alternative to the chaotic shape of life with metropolitan urbanization, was established with the aim of maintaining its calm life, cultural and natural heritage, local identity and local food. Cittaslow movement, sustainability, sustainable tourism and local development approaches have been studied in detail in order to make the research area clearly understandable. The research involves local stakeholders living within the borders of Yalvaç district of Isparta. Research data has been put forward to the aim of local stakeholders through qualitative and quantitative methods in order to determine the extent the degree to which The Slow City movement, being a local development model, benefits development. Within the scope of qualitative research, semi-structured interview form was applied to public employees, private sector employees and non-governmental organization members. The semi-structured interview revealed the extent to which local stakeholders are involved in the Slow City process and to what extent they contribute to development. Within the scope of the quantitative research, quota sampling was applied according to the occupational groups in Yalvaç and a questionnaire form was applied to 433 participants. The questionnaire form consists of three parts. The first part includes demographic characteristics, the second part includes questions about measuring the tourism potential of the participants in terms of Slow City services, and the third part includes questions about measuring the economic and socio-cultural dimension in terms of local development. Research data were analyzed with SPSS package program. Data were analyzed by frequency analysis, analysis of variance (ANOVA) and T test. According to the results of the research, it was revealed that introducing of the Slow City Yalvaç and the elimination of the deficiencies in the investments will affect the development positively. In addition, the results show that the local people associate the concept of“Slow City”with the concept of“vacation”, as in the qualitative research data results, it is necessary to inform the public. According to a common result of the qualitative and quantitative research, It is seen that Yalvaç has insufficient in hosting tourists for the Slow City services and tourism in general, but it will create new employment opportunities depending on the development process.