Tribes of Central Asia till XIV.century
XIV. yüzyıla kadar Orta Asya'nın boyları
- Tez No: 696483
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türkistan'ın başlıca milletleri olan Türkler, Moğollar ve Tatarların incelemelerini kısaca ana hatlarıyla ortaya koyuyoruz. Söz konusu Türkistan sahasında XIV.yüzyıla kadar geçmişte en etkin olan kavimler, katkıları, nüfuz ettikleri topraklar, çekirdek özellikleri ile listelenmiş ve açıklanmıştır. Boyların tüm siyasi tarihini değil, dikkat çekici detayları ve bilgileri yazdık. Bu tez, kaşmir kumaşının önemi, yapışkan prinç, Denisova Mağarası gibi bazı bilimsel cazibe noktalarını kanıtlarla içermektedir. Kaşmir kumaşı için literatürde ilk defa bilimsel tartışmalar için tarafımızdan yeni bir hipotez ortaya atılmıştır. Gerektiğinde hedefe yönelik sorular da sorduk. Bazı yeni görüşleri dolaylı ama güçlü belirleyici delillerle gözler önüne serdik. Türk Karahanlı Devleti'nin kurucu boyu hakkındaki görüşümüz gibi. Ya da eski Kirgiz kitlelerinin ana nüfusuna ne olmuş olabileceğine dair bir ipucu gibi. Son olarak, akademide bir ilk olan araştırmacılar için çok faydalı olacağına inandığımız, doğru tarihsel verilere dayalı farklı bir analizle Türkistan boylarını daha net anlamak için yeni bir metodoloji getirdik. Boyları bütüncül bir bakış açısı ile daha iyi çözümlemek için tarafımızca özel olarak hazırlanmış tablo ve grafikler için ayrı bir bölüm ayırdık. Tabii ki asıl gayemiz Türklerin eşsiz muhteşem boy sistemininişleyişini kavramaya çalışmaktır. Amacımız gelecekteki çalışmalara bir vizyon kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
We put the reviews of main nations Turks, Mongols and Tatars of Turkistan, briefly with main highlights. The most effective tribes in the past till XIV.Century at mentioned Turkistan area has been listed and explained with their contribution, their influential territories, their core characteristics. We did not write all political history of tribes but the remarkable details and informations. This thesis contains scientific attraction points such as importance of cashmere fabric, sticky rice, Denisova Cave with evidences. For fabric of cashmere, a new hypothesis has been put by us for the first time in literature for scientific discussions. We asked the goal driven questions too when necessary. We displayed some new opinions with indirect but strong indicative evidences in front of eyes. Likewise as our opinion about the founder tribe of Turkish Karakhanid State.Or like a clue for what could have had happened to main population of ancient Kirghiz masses. At last, we brang a new methodology to understand the Turkistan tribes more clearly in a different way of analyze based on correct historical datas which we believed would be very efficent for researchers which is a first at academy. A separate section had been allocated for specially prepared tables and graphs by us in order to analysis better the tribes with an holistic view. Of course our main purpose was to try to comprehend the functioning of Turks' unique magnificent tribe system.Our target is to bring a vision to future works.