Bölücü terör ve uluslararası boyutları
Seperatist terrorism and international dimension
- Tez No: 144073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AYTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Terör ve terörizm; modern çağın belki de en önemli tehlikeleridir.Terör kendilerince tespit edilmiş durum ya da amaca ulaşmak için kundaklamadan öldürmeye molotofkokteyli atmadan intihar saldırılarına kadar geniş bir yelpazede yer almış olan şiddetin sistematik kullanımıdır. Kurbanların rasgele seçilen sembolik hedefler de olabileceği terörizmde yaratılan infial eylemin en can alıcı noktasıdır. Psikolojik ve manevi sonuçların, maddi kayıplardan daha fazla olması bir eylemin terörizm amaçlı olduğunu gösteren bir parametredir. 1978 'de kurulan ve geçtiğimiz 25 sene boyunca şiddet hareketlerini değişik yol ve tekniklerle yerine getiren terör örgütü içte ve dışta gördüğü destekle büyüdü ve gelişti. 1984'te eylemlerine başlayan örgüt 1985'te sözde cephe teşkilatı ERNK'yi 1986 da ise sözde ordusu ARGK'yi kurdu. 1987 yılında m. Kongre kararları uyarınca hafızalarda halen tazeliğini koruyan Pınarcık, Peçenek, Yuvalı, Başyurt ve Çevrimli gibi bir çok katliama imza atan PKK, 2 Ağustos 1990' da Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgali ile yeni bir döneme girdi. 36. Paralelin kuzeyinin uçuşa yasak bölge olması, Çekiç Güç'ün faaliyetleri terör örgütüne geniş ve verimli bir geri cephe imkanı sundu. 1982 senesinde K. Irak'a IKDP'nin desteği ile yerleşen PKK, bölgedeki başıboşluktan ve kendisine sağlanan avantajlardan faydalanarak 1991 'den itibaren daha çok eylem yapmaya başladı. Türkiye güvenlik güçlerinin yaptığı mücadele ve 1992, 1995, 1997 yıllarında yapılan K. Irak Harekatları sonucunda örgüt kırsal alanda oldukça geriledi. Örgüt özellikle IV. Kongreden sonra Avrupa'da çalışmalarına hız verdi. Yurtdışında yapılan festival, toplantı ve yürüyüşlerle Türkiye'ye karşı bir karalama kampanyası başlatmak istediler. 1998 yılında ise Türkiye'nin Suriye'ye karşı uyguladığı tavizsiz politika sonucunda A. Öcalan'm 19 yıllık macerası 9 Ekim 1998'de Suriye'den ayrılarak Rusya'ya gitmesi ile son buldu. Öcalan, 13 Kasım 1998'de İtalya'da tutuklandı. Türkiye'nin iade taleplerine olumsuz cevap veren İtalya uluslar arası baskılara dayanamayarak Öcalan'ı 16 Ocak 1999' da tekrar Rusya'ya gönderdi. Türk güvenlik güçlerinin ısrarlı takipleri sonucunda Kenya'daYunanistan Büyükelçiliğinde kalan Öcalan, 16 Şubat 1999 tarihinde yakalanarak Türkiye'ye getirildi. Öcalan'ın yapılan sorgulamasında terör örgütünün yıllarca gerek Avrupa gerekse komşu ülkeler tarafından desteklendiği net bir şekilde ortaya çıktı. Bu dönemden sonra teröristlerin büyük bölümü K. Irak tarafına geçerek yeni gelişmeleri beklemişlerdir. 2-23 Ocak 2000 tarihlerinde Kandil Dağında yapılan VII. Kongrede silahlı faaliyetlerini askıya aldığını açıklayan örgüt 16 Nisan 2002'de Brüksel'de yapılan toplantı ile PKK adının uluslar arası zeminde verdiği olumsuz imajdan kurtulmak için ismini KADEK olarak değiştirdi. Aynı zamanda NATO üyesi de olan Yunanistan'ın örgüte verdiği destek bireysel bir girişim olmaktan çok daha öteydi. Öyle ki Öcalan'ın yakalanması ve yarattığı artçı sarsıntılar ancak üç Bakan'ın istifası ile duruldu. Avrupa'nın örgütün propaganda, finans ve legalleşme faaliyetleri açısından arz ettiği önem, komşu ülkelerinde geri cephe, lojistik ve eğitim faaliyetleri için kullanılması dikkat çekicidir. Örgüt yurtdışı faaliyetlerini halen 30 civarında ülkede 400 'den fazla kuruluşla yürütmektedir. Avrupa' daki faaliyetler merkezi Belçika'da bulunan, Hollanda, Almanya, İngiltere, İsveç, İsviçre, Avusturya, Danimarka ve Fransa'da çalışmalar yapan 9 federasyonun bir üst organı olan KON-KURD aracılığı ile yürütülmektedir. Terör örgütünün güdümünde faaliyet gösteren ve örgütün propagandasını İran'dan İngiltere'ye kadar kitlelere ulaştırılmasında büyük kolaylıklar sağlayan başta Medya TV, Mezopotamya TV, C TV gibi medya kuruluşları ile Özgür Politika Gazetesi gibi otuz civarındaki yayın Avrupa merkezlidir. Terör örgütü Avrupa'da bulunan Kürt nüfusun sahip olduğu ekonomik gücü kontrol etmek maksadıyla 2001 yılının Ocak ayında Hollanda'da Kürt İşverenleri Birliği (KARSAZ)'ni kurmuştur. Örgüt kara para aklama faaliyetlerini; İsviçre, İngiltere/Jersey Adası, İsveç, Belçika, Danimarka, GKRY 'nde bulunan bankalar aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Avrupa'daki faaliyetlerin büyük bölümünü yirmi bölgeye ayırdığı Almanya'da ve dört bölgeye ayırdığı Fransa'da gerçekleştiren örgüt BDT'deki çalışmalarını dört ana bölgede yürütmektedir: Ukrayna, Güney Rusya, Orta Asya- Kafkaslar, Moskova-Kuzey Rusya. IICephe faaliyetlerini Avrupa'da yürüten terör örgütü Irak'ta bulundurduğu silahlı militanlarını üç ana bölgede konuşlandırmışlar: Behdinan (Gara, Metina, Zap, Basyan), Hakurk (Merkez karargah) ve Kandil (ana karargah). İran, Suriye, Ermenistan ve Irak'tan lojistik ve eğitim desteği alan terör örgütü bölgedeki son gelişmeler üzerine ABD'ye yakın bir tavır almıştır. Sözde Başkanlık konseyi üyelerinin yaptıkları açıklamalarda ABD'nin diktatörlüklerin aşılmasındaki rolüne ve demokrasi bağlılığına atıfta bulunulması örgütün masada yer alma girişimi olarak değerlendirilebilir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Terror and Terrorism are perhaps the most hazard of the modern periods. To reach their goals they use the act of terrorism including swaddling, killing, molotov coctail and also suicide attack. The main point is to choose the victims as a symbolic targets. If the psychology and spiritual results are more than the material loss then it can be said that is the parameter aiming the terrorist attacks. The terrorist organization that is established in 1978 and parti cipateted in many violent actions during the previous 25 years has also developed and grown with the interior and exterior support. This organization that has established the so- called front organization ERNK in 1985 and ARGK in 1986, started their attacks in 1984. PKK that produced Pınarcık, Peçenek, Yuvalı, Başyurt and Çevrimli massacre according to the HI. Congress in 1987, entered upon a new period with the invasion of Kuwait by Saddam Husein on August the second, 1990. The terrorist organization took the advantage of the 36. Parallel and operation provide comfort Force activities. PKK settled in Northern Iraq with the help of IKDP in 1982, went in to more actions by using the lack of control in the area and also taking advantage of the opportunities.The struggle between the Turkish security forces and the organization in 1992, 1995, 1997 made them return to a less advanced situation. The terrorist organization esp. after the IV. Congress speeded up their workings. This organization wanted to start a slander aganist Turkey by the help of the festivals meeting and protest marchs in foreign countries. Abdullah Öcalan's 19 year adventure came to an end in oct 9th 1998. He left Syria for Russia. Öcalan was arrested in ITALY on may 13, 1998. Italy that couldn't bear the international pressure, send Öcalan to Russia on Jan. 16, 1999. He who lived in Greece Embassy in Kenya was arrested on Feb. 16, 1999 and brought to Turkey. After the inquiry of Öcalan, it appears that the terrorist organization was supported by both Europe and neighbour countries for a long time. After that period of time, most of the terrorists passed in to the Northern Iraq border and waited for the developments. The terrorist organization declared, in the VJith congress performed in Mt. Kandil, 2-23 January, 2003, that they would stop their armed acts temporarily and rvchanged it's name as KADEK, 16 April, 2002, in order to get rid of the bad reputation and impression among the nations. The supports of Greece, which is a member of NATO more than individualizm. The shock coused by the Öcalan's arresting lasted till the 3 minister resigning. The importance of Europe from the point of the organization's propoganda, finance and legality facilities and education facilities is noticable. The organization still carries out it's facilities in about 30 countries and more than 400 establishments. The facilities in Europe are carried out through an upper organ-called KON - KURD - of 9 Federation working in Belgium (facility center) Netherland, Germany, England, Sweden, Switzerland, Austria, Denmark and France. At about 30 publication, such as Medya TV, Mezopotamya TV, C TV and free Politics Newspaper which works for the organization and carries the propoganda of the organization from Iran to England are Europe - Centers. The organization established (KARSAZ) Kurdish Employee Union in January 2001 to control the economical power of Kurdish population in Europe. The organization caries out it is black money facilities, through the banks in Switzerland, England/ Jersey Island, Belgium, Denmark and Greek Administration of South Cyprus The facilities are carried out in mostly Germany in 20 regions, France in 4 regions and 4 regions in CSI: Ukraine, South Russia, Middle-Asia/Caucasian, Moscow-North Russia The organization earring out it's front facilities in Europe located it's territorial forces in 3 main regions in Iraq: Behdinan (Gara, Metina, Zap, Basyan), Hakurk (Central Headquarter) and Kandil (main headquarter). The terror organization which is supported in terms of logistics education by Iran, Syria, Armenia and Iraq in tends to be close to USA recently. It can be evaluated that it tries to take a seat around the table when the members of so called Presidency council explain that USA supports anti-dictatorship and is loyal to democracy.