Kış turizminde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin rekabet ve konumlandırma stratejileri: Türkiye örneği
Competition and positioning strategies of accommodation businesses operating in winter tourism: The case of Turkey
- Tez No: 696493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, kış turizmi destinasyonlarında bulunan konaklama işletmelerinin rekabet ve konumlandırma stratejileri incelenmiştir. Araştırmada, işletmelerin rakipleri karşısında uyguladıkları rekabet ve konumlandırma stratejileri tespit edilmiş ve rekabet edebilirliklerinin artırılması açısından işletmelere katkı sağlanması amaçlanmıştır. Türkiye'de kış turizminin gelişmesi, uluslararası pazarda yer alabilmesi için işletmelerin rekabet ve konumlandırma stratejilerinin geliştirilmesi çalışmanın önemini oluşturmaktadır. 21 üst düzey konaklama işletmesi yöneticisine, yarı yapılandırılmış mülakat soruları yönlendirilmiştir. Çalışmanın analiz kısmında, betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın özgün olması için araştırmaya katılan bireylerin söylediklerinden kesitler alınmasının yanında sistematik analiz ile veriler kategorize edilerek incelenmiştir. Veri analizi için ön okuması yapılan metinlerin, MAXQDA 2020 programı ile kod ve temaları oluşturulmuş daha sonra analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Michael E. Porter'ın“Elmas Modeli”ve“Üç Jenerik Stratejisi”kullanılarak oluşturulan mülakat formu kullanılmıştır. Kış turizmi destinasyonlarında altyapı ve üstyapı yatırımlarının yetersiz olduğu, pazar payını genişletmek ve yurtdışı pazarına açılmak için stratejiler geliştirilmediği, bilgi kaynakları kullanımının küçük konaklama işletmelerinde yetersiz olduğu elde edilen sonuçlar arasındadır. Konaklama işletmeleri yöneticilerinin Türkiye'de rakip olarak gördükleri kış destinasyonları arasında Uludağ, Palandöken, Kartalkaya yer alırken; dünyada rakip olarak gördükleri destinasyonlar arasında ise Alp Dağları'nın yer aldığı Fransa, İtalya, İsviçre gibi ülkeler yer almaktadır. Tanıtım, teşvik ve politikaların yetersiz olduğu, kış destinasyonlarına teşvik verme aşamasında yapılan tercihlerin rekabeti olumlu/olumsuz olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Odaklanma stratejisinde işletmelerin genel olarak mevcut pazarı elinde tutmaya yöneldiği, farklılaştırma stratejisi için genel olarak“kalite”ile farklılaştırma yapıldığı ön plana çıkmıştır ve işletmelerin büyük kısmı kaliteyi farklılaştırma stratejisi olarak tanımlamıştır. Kış turizminin gelişmesi için kış destinasyonlarında altyapı ve üstyapı yatırımları artırılmalı, kış turizmine yönelik plan ve politikalara ağırlık verilmeli, kış turizmine yönelik tanıtım ve reklam faaliyetleri artırılmalıdır. İşletmeler konumlandırma stratejilerine önem vererek, mal/hizmet farklılaştırması yoluna gitmeli, pazar bölümlendirme stratejilerini geliştirmeli ve hedef müşteri grubunu doğru seçmelidir. Konaklama işletmelerinde çalışmakta olan üst düzey yöneticiler, bilimsel çalışmalara daha fazla önem vermeli ve katkı sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, competition and positioning strategies of accommodation businesses in winter tourism destinations were examined. In the research, the competition and positioning strategies implemented by the enterprises against their competitors were determined and it was aimed to contribute to the enterprises in terms of increasing their competitiveness. The development of winter tourism in Turkey and the development of competitive and positioning strategies of enterprises in order to take place in the international market constitute the importance of the study. Semi-structured interview questions were directed to 21 senior hotel managers by using the interview technique, which is a qualitative research method. In the analysis part of the study, descriptive analysis method was used. In order for the study to be original, citations were made from the individuals participating in the research, as well as the data were categorized and analyzed with systematic analysis. The codes and themes of the texts, which were pre-read for data analysis, were created with the MAXQDA 2020 program and then analyzed. As a data collection tool, an interview form created using Michael E. Porter's“Diamond Model”and“Three Generic Strategies”was used. It is among the results obtained that infrastructure and superstructure investments are insufficient in winter tourism destinations, strategies are not developed to expand the market share and open to the foreign market, and the use of information resources is insufficient in small hotels. In addition, the winter destinations that businesses see as competitors in Turkey include Uludağ, Palandöken, Kartalkaya; In the world, countries such as France, Italy and Switzerland, where the Alps are located, are among the results obtained. It has been concluded that the promotion, incentives and policies are insufficient, and the choices made during the incentives for winter destinations affect the competition positively/negatively. In the focus strategy, it has come to the forefront that the businesses generally tend to hold the existing market, the differentiation strategy is generally differentiated with“quality”, and most of the businesses have defined quality as the differentiation strategy. For the development of winter tourism, infrastructure and superstructure investments should be increased in winter destinations, plans and policies for winter tourism should be emphasized, and promotion and advertising activities for winter tourism should be increased. Businesses should give importance to positioning strategies, go the way of product / service differentiation, develop market segmentation strategies and choose the target customer group correctly. Senior managers working in the hotel should give more importance and contribute to scientific studies.