Halkla ilişkiler mesleği profili: Antalya'da 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerindeki halkla ilişkiler uygulamacılarına yölnelik bir araştırma
The profile of public relations profession: A Study of public relations practitioners in 4 and 5 stars hotels in Antalya
  1. Tez No: 206453
  2. Yazar: DERYA DÖNMEZ KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT ATABEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, İletişim Bilimleri, Public Relations, Tourism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Her yıl büyüme gösteren turizm sektörü, ülkemizin kalkınmasında lokomotifendüstrilerden biri haline gelmiştir. Konaklama yani otelcilik sektörü de turizm öğeleri içindeemek-yoğun özelliği ile ülkemizin işsizlik sorununa yarattığı istihdamla büyük katkılarsağlamaktadır. Çağdaş yöneticilik anlayışının temel öğelerinden olan halkla ilişkiler gerekülkesel ve bölgesel düzeyde turizmin tanıtılmasında gerekse her bir işletme için global turizmpazarında olumlu imaj yaratmada son derece önemli bir role sahiptir. Her türlü iç ve dış çevrekoşullarından çok çabuk etkilenen turizm sektöründe otel işletmeleri de halkla ilişkileretkinliklerine gereken önemi vererek bu fonksiyonun kendilerine sağlayacağı pozitif katkılarlabaşarılı işletmecilik örnekleri ortaya koyabilirler. Halkla ilişkiler etkinliklerinin başarısıkuşkusuz bu fonksiyonu yerine getiren uygulamacıların nitelikleri ve uyguladıkları çalışmayöntemleriyle doğru orantılıdır.Çalışmamızda, Türkiye'nin turizm başkenti konumuna gelen Antalya'da faaliyet gösteren4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde görevli halkla ilişkiler uygulamacılarının profili çıkarılarak?Otel şletmelerinde Halkla lişkilerci Kimdir?? sorusu yanıtlanmaya çalışılmıştır. Bubağlamda 2005-2006 kış döneminde gerçekleştirilen araştırmada Antalya'da faaliyettebulunan 316 adet 4 ve 5 yıldızlı otelden 163 tanesi açık durumda iken bunların 75 tanesindehalkla ilişkiler birimi bulunmaktadır. Bu 75 otel işletmesinde görevli 115 halkla ilişkileruygulamacısının verdiği yanıtlarla tamamlanan araştırma neticesinde otel işletmelerindegörevli tipik halkla ilişkiler uygulamacısı çoğunlukla 25 yaşlarında, evli ve üniversite mezunuTürk kadınlarından oluşmaktadır. Becerikli'nin de (2005,125) belirttiği gibi Türkiye'dekihalkla ilişkiler literatürünün en önemli eksikliklerinden biri olan alan araştırmalarındakiyoksunluğa, otel işletmelerinde halkla ilişkiler mesleğinin kimler tarafından yerine getirildiğibulunarak katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector which has a growing trend every year is a vital source of our economy.Hotel industry with its labor-demanded structure creates jobs for unemployment citizens.Public relations as a key management function has an important role on the promotion of thecountry and the region and to have a positive image in global tourism market. Tourismindustry is extremely sensitive to internal an external conjuncture, hotel sector as a componentof tourism industry may also benefit from the positive contributions of public relationsfunction and achieve management samples by giving necessary importance to it. It is obviousthat there is a correlation between the success of public relations activities and thequalifications of practioners and the methods they use.The aim of this research is to find out ?who is the practioner in hotel industry? in the 4 and5 starS hotels of Antalya who became the tourism capital of Turkey. In this context, 163 fourand five stared hotel enterprises was in service at the winter period of 2005-2006 out of 316total enterprizes and only 75 of them has public relations deparment in the organization.According to 115 respondents within this 75 enterprises, typical public relation practioners aremostly post graduated, 25 years old, married Turkish women. As noted by Becerikli(2005,125) there is a lack of empirical research in this field in Turkey and our research aimsto respond this deficiency by finding who is the public relations practioner in hotel sector.