Turizmden bağımsız arzların turizm potansiyeline yönelik değerlendirilmesi: Çankırı üzerine bir alan araştırması
The evaluation of tourism-independent resources for tourism potential: A field research on Çankırı
  1. Tez No: 853468
  2. Yazar: BETÜL TAŞALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Turizm sektörü, sürekli değişim gösteren, talep üzerinde değişimlerden dolayı çağın getirmiş olduğu yeniliklere ayak uydurmak zorunda kalarak dinamikliğini korumaya çalışan bir hizmet sektörüdür. Küresel bir boyut niteliğini taşıyan turizm, insanlar için sadece deniz kum ve güneş olarak algılanmamaktadır. Dolayısıyla artık insanların farklı kültürler tanıma ve kültürel aktivitelere katılma isteği, sağlık, spor, kış turizmi ve bunlar gibi daha birçok farklı turizm çeşit ve aktivitelerine katılma arzularının olduğu görülmektedir (Kuter, 2007a). Bununla birlikte turizm artık bir yerin sadece maddi bir nitelik taşımasıyla birlikte sosyal ve kültürel niteliği ile de doğrudan ilişkisi olan ve sosyal yapıyı etkileyen bir faktör olarak görülmektedir. Bir destinasyonda turizmin gelişmesi, bölgede bulunan yerel halk için istihdam ve gelir sağlarken aynı zamanda bölgenin alt yapısının da gelişimine katkıda bulunmaktadır. Destinasyonlarda turizm potansiyelinin değerlendirilebilmesi kadar, yerel halkın turizm olgusuna yaklaşımı ve farkındalığının belirlenmesi de önem arz etmektedir. Turizm değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için, bireylerin turizm farkındalığına sahip olması gerekmektedir (Öztürk, 2020). Günümüzde turizm hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin de çağın getirmiş olduğu yeniliklere uyum sağlayarak hizmet vermeye devam etmeleri beklenmektedir. Böyle bir durumda hem sektörün sahip olduğu hizmet kalitesinin yükselmesi hem de turistik açıdan müşteri tatmininin sağlanması için turizm sektöründe çalışan personel ve yöneticilerin eğitimli ve donanımlı olmalarının gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Çalışmada Çankırı ilinde bulunan turizmden bağımsız arzların turizm potansiyeline yönelik değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmada öncelikle turizm ve Çankırı ili hakkında genel bilgilere, ilde bulunan turizm arz kaynakları ve mevcut turizm potansiyeli üzerine bilgi ve değerlendirmelere, Çankırı ilinde geliştirilebilecek turizm çeşitlerine yer verilmiştir. Araştırma kapsamında kentin turizm potansiyelinin belirlenmesi adına toplam 20 işletme müdür ve departman yöneticileri ile yüz yüze görüşme yöntemiyle veriler toplanmıştır. Çankırı üzerine yapılan alan araştırmasında katılımcılara yöneltilen sorular ve alınan cevaplar doğrultusunda Çankırı ilinin turizm potansiyelinin yetersiz olduğu ve neden yetersiz olduğu sebepleri ile ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda ilde yeterli düzeyde bulunan doğal turistik arz kaynaklarının fazla olduğu, ayrıca ilde bulunan tuz mağarası ve kış turizmine önemli bir katkı sağlayacağı düşünülen Ilgaz kayak merkezinin alt yapı imkanlarının yeterli olmayışı ve tanıtım ve reklam eksikliğinden dolayı ön plana çıkamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is a service sector that is constantly changing and tries to maintain its dynamism by having to keep up with the innovations brought by the age due to changes in demand. Tourism, which has a global dimension, is not perceived as just sea, sand and sun for people. Therefore, it is seen that people now have a desire to get to know different cultures and participate in cultural activities, and to participate in many different types of tourism and activities such as health, sports, winter tourism and so on (Kuter, 2007). However, tourism is now seen as a factor that not only has a material quality, but also has a direct relationship with the social and cultural quality of a place and affects the social structure. The development of tourism in a destination provides employment and income for the local people in the region, while also contributing to the development of the infrastructure of the region. As well as evaluating the tourism potential in destinations, it is also important to determine the local people's approach and awareness of the tourism phenomenon. In order to protect tourism values and transfer them to future generations, individuals must have tourism awareness (Öztürk, 2020). Today, businesses operating in the tourism service sector are expected to continue providing services by adapting to the innovations brought by the age. In such a situation, the necessity of the personnel and managers working in the tourism sector to be educated and equipped in order to both increase the service quality of the sector and ensure customer satisfaction in terms of tourism should not be ignored. The aim of the study is to evaluate the tourism-independent resources in Çankırı province for their tourism potential. In the research, first of all, general information about tourism and the province of Çankırı, information and evaluations on the tourism supply resources in the province and the current tourism potential, and the types of tourism that can be developed in the province of Çankırı are included. Within the scope of the research, data was collected through face-to-face interviews with a total of 20 business managers and department managers in order to determine the tourism potential of the city. In the field research conducted on Çankırı, in line with the questions asked to the participants and the answers received, it was revealed that the tourism potential of Çankırı was insufficient and the reasons why it was insufficient. As a result of the research, it was determined that the natural touristic supply resources in the province are abundant, and the salt cave in the province and the Ilgaz ski resort, which is thought to make a significant contribution to winter tourism, could not stand out due to the insufficient infrastructure facilities and lack of promotion and advertising.