Diyarbakır Müzesi'nde bulunan bir grup ahşap eser
A group of wooden works found in Diyarbakir Museum
- Tez No: 696501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Güneydoğu Anadolu bölgesinin önemli şehirlerinden biri olan Diyarbakır ilk çağlardan bugüne kadar önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve büyük bir kültür merkezi olmuştur. Zaman içerisinde uygarlıkların bir arada yaşamasıyla zenginleşen bu çok kültürlü yapı mimaride, sanatta ve daha birçok alanda gelişmeler göstermiştir. Tarihsel geçmişin ve kültür birikiminin bir parçası olan Diyarbakır şehri bünyesinde birçok uygarlığa ait taşınabilir kültür mirası bırakmıştır. Diyarbakır Müzesi'nde bulunan ahşap eserler birçok açıdan değerlendirmesi yapılmış ve önemli sonuçlar elde edilmiştir. Diyarbakır Müzesi'nde bulunan ahşap eserler, kullanılan malzeme, uygulanan teknik, süsleme programı, form ve tür farklılığı gibi özellikleri ile birlikte ele alınmıştır. Ahşabın tanımı, ağacın çeşitliliği, yapımında kullanılan malzemeler, gereçler ve teknikler, ayrıntılarıyla incelenmiştir. Diyarbakır Müzesi, Ahşap eserleri bünyesinde barındırması açısından önemli bir müze konumundadır. '' Diyarbakır Müzesi'nde Bulunan Bir Grup Ahşap Eser'' adlı tez konusu ilk olarak Diyarbakır'ın Fiziksel Yapısı ve Tarihçesi, Diyarbakır Müzesi, Ahşap Sanatı, Türklerde Ahşap İşçiliğinin Tarihsel Gelişimi, Ahşap Süsleme Teknikleri ve Ahşap Süsleme Sanatında Kullanılan Araç ve Gereçler detaylı bir şekilde tanıtılmıştır. Diyarbakır Müzesi'nde Bulunan 20 örnek ahşap eser Katalog bölümünde, form, teknik ve süsleme olarak detaylı olarak tanıtılmıştır. Katalog bölünden sonra eserlerin Değerlendirme ve Karşılaştırma bölümüyle çalışma sürdürülmüştür. Çalışmanın son bölümünü çalışmadan elde edilen bilgiler doğrultusunda çalışmanın Sonuç kısmı ile bir sonuca varılmıştır. Sonuç kısmından sonra yararlanılan Kaynakça kısmı ve en sonunda çizim ve fotoğraflarla çalışma sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diyarbakır, one of the important cities of the Southeastern Anatolia region, has hosted important civilizations from the early ages until today and has been a great cultural center. This multicultural structure, which has been enriched by the coexistence of civilizations over time, has shown developments in architecture, art and many other fields. Diyarbakir, which is a part of the historical past and creating a culture, has been left to a culture that can be lived. Wooden products in Diyarbakır Museum are very old and previous reviews. The wooden artifacts used in the Diyarbakır Museum are discussed together with the material used, technique, ornament program, form and type differences. The definition of wood, the way it is used, the materials and techniques to be used, the finishing. Diyarbakır Museum is an important museum in terms of containing wooden artifacts. The thesis titled“A Group of Wooden Artifacts in the Diyarbakır Museum”was first introduced in detail on the Physical Structure and History of Diyarbakır, Diyarbakır Museum, Wood Art, Historical Development of Woodworking in Turks, Wood Decoration Techniques and Tools and Equipment Used in Wood Decoration Art. Somehow introduced. 16 examples of wooden artifacts found in Diyarbakır Museum are introduced in detail in the Catalog section as form, technique and ornament. After the catalog section, the work continued with the Evaluation and Comparison section of the works. In line with the information obtained from the last part of the study, a conclusion was reached with the Conclusion part of the study. After the conclusion part, the bibliography part and finally the work with drawings and photographs are concluded.