Detection of facial features using statistical machine learning and modified adaboost classifier
İstatistik makine öğrenimi ve değiştirilmiş adaboost sınıflayıcıyla yüz özelliklerinin tespiti
  1. Tez No: 696503
  2. Yazar: MELAK THAMER NASSRULLAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sınıflandırma modülleri, çoklu ve çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Bu çalışmanın genel amacı, istatistiksel öğrenme algoritmaları kullanarak yüz özelliklerinin sınıflandırılmasıdır, bu, bir yüzde bulunabilecek mümkün olan en fazla sayıda özelliği, önsel kullanmadan, yalnızca görüntü örneklerini kullanarak tespit edebilmek ve sınıflandırabilmek anlamına gelir. verilen özellikler hakkında bilgi yok. Mevcut çalışmada, en önemli olarak kabul edilen özelliklerin dedektörleri ve sınıflandırıcıları geliştirildi, Ağız algılamada %99'dan fazla algılama oranları ve manuel ağız işaretleme hatasıyla karşılaştırılabilir hatalarla mükemmel sonuçlar rapor edildi. Lens sıralayıcı ayrıca, kontrollü ortamlara sahip veritabanları için %95 ve kontrolsüz ortamlara sahip veritabanları için %90'lık algılama oranlarıyla mükemmel sonuçlar elde etti. Ağız dedektörü kullanıldıktan sonra sakal ve bıyık sınıflandırıcıları kontrolsüz ortamlardaki veri tabanlarında %95'in üzerinde tespit oranı ile çok iyi sonuçlar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Classification modules can be used in multiple and diverse applications. The general objective of this work is the classification of facial features using statistical learning algorithms, this means being able to detect and classify the largest possible number of features that can be found on a face using only examples of images of these, without using a priori no information of the given characteristics. In the present work, detectors and classifiers of the characteristics that are considered most significant were developed, Excellent results were reported in mouth detection, with detection rates greater than 99% and errors comparable to the error from manual mouth marking. The lens sorter also obtained excellent results, with detection rates of 95% for databases with controlled environments and of the order of 90% for databases with uncontrolled environments. Beard and mustache classifiers after using the mouth detector obtained very good results, with a detection rate of over 95% in databases with uncontrolled environments.