The moderating role of mindfulness on the relationship between anxiety and sleep quality
Kaygı ve uyku kalitesi ilişkisinde fark'andalık becerilerinin düzenleyici rolü
- Tez No: 696504
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, kaygı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkide mindfulness'ın (fark'andalık becerilerinin) düzenleyici rolü incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklemini Türkiye'deki farklı üniversitelerden 401 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. 237 kadın (yüzde 59,1) ve 161 erkek (yüzde 40,1) çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Örneklemin yaş ortalaması 21.59 (SS = 1.57) olup 19 ile 24 yaş arasında değişmektedir. Katılımcılardan Demografik Bilgi Formunun yanı sıra, Bilişsel Duygusal Fark'andanlık Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği'ni doldurmaları istenmiştir. Kaygı düzeyinin uyku kalitesini yordayıp yordamadığını görmek için sıradan en küçük kareler yöntemi (OLS) regresyonu analizi yapılmıştır. Sonrasında, fark'andalığın düzenleyici rolü Process Macro v3.3 ile test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kaygının uyku kalitesini olumsuz yönde yordadığını bulunmuştur. Ek olarak, fark'andalık becerileri, kaygı ve uyku kalitesi arasındaki ilişki üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düzenleyici etkiye sahiptir. Fark'andalık skoru yüksek olduğunda kaygının uyku kalitesi üzerindeki etkisi güçlenmektedir ve fark'andalık becerilerini gündelik yaşantılarında kullananların kullanmayanlara göre daha düşük kaygı seviyesine ve daha iyi uyku kalitesine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating role of mindfulness on the relationship between anxiety and sleep quality was examined. The sample of the current study is composed of 401 university students from different universities in Turkey. 237 female (59.1 percent) and 161 male (40.1 percent) volunteered to participate in the study. The mean age of the sample was 21.59 (SD = 1.57) and age ranged between 19 and 24 years old. Participants were asked to fill out Cognitive Affective Mindfulness Scale, Pittsburgh Sleep Quality Scale and Beck Anxiety Scale besides Demographic Information Form. An OLS regression was conducted to see if anxiety level predicted the sleep quality. Then, moderating role of the mindfulness were tested with Process Macro v3.3. The results showed that anxiety negatively predicted the sleep. Moreover, mindfulness has statistically significant moderating effect on the relationship between anxiety and sleep quality. In other words, as the mindfulness score is high, the effect of anxiety on sleep quality becomes stronger. In addition, it has been found that those who use mindfulness skills in their daily lives have lower anxiety levels and better sleep quality than those who do not.