Okul yöneticilerinin çatışma çözme ve dinleme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between the listening skills of schooldirectors and conflict management strategies
- Tez No: 696506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA DULAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı liselerde görev yapan okul yöneticilerinin dinleme becerileri ve çatışma yönetimi stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Cihangir ve Çankaya (2012) tarafından geliştirilen Dinleme Becerileri Ölçeği ve Şahin (2010) tarafından geliştirilen Çatışma Yönetimi Stratejileri Anketi ile toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini basit rassal örnekleme ile seçilen İstanbul ve Kocaeli'nde bulunan özel ve devlet liselerinde görev yapan 205 müdür ve müdür yardımcısı oluşturmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler, t testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucu, okul yöneticilerinin çatışma yönetimi becerisi düzeyleri ile dinleme becerisi düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu, problem çözme stratejisi düzeyleri artıkça etkili dinleme düzeyleri artarken kaçınma stratejisi düzeyleri arttıkça etkili dinleme düzeyleri azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between listening skills and conflict management strategies of school principals working in high schools. For this purpose, the correlational model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The data were collected using the Listening Skills Scale developed by Cihangir and Çankaya (2012) and the Conflict Management Strategies Questionnaire developed by Şahin (2010). The sample of the study consists of 205 principals and deputy principals working in private and public high schools in Istanbul and Kocaeli, which were selected by simple random method. Descriptive statistics, t test, ANOVA and Pearson Correlation analysis were used to analyze the data. In the study, it has been concluded that there is a positive relationship between the levels of conflict management skills of school principals and the levels of the listening skills, as problem solving strategy levels increase efficient listening levels increase and as the levels of avoidance strategy increase, effective listening levels decrease.