Çamaşır yıkamadan kaynaklanan mikrolif birikiminin sistem yaklaşımı ile modellenmesi
Modeling of microfiber accumulation from laundry with a system approach
  1. Tez No: 696576
  2. Yazar: ONUR TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİ AYDIN, DR. SUNA ÖZDEN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinde evsel çamaşır yıkama faaliyeti sebebiyle sucul sistemlerde biriken mikrolif miktarı, dinamik sistem modelleme yöntemi ile incelenmiştir. Bu kapsamda bölge nüfusu, çamaşır yıkama sıklıkları, filtrasyon, atıksu arıtma verimi ve mikrolif deşarjı ile ilgili parametreler oluşturulmuş ve bu parametrelerin birbirleri ile ilişkisi matematiksel olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, proje bölgesinde mevcut şartlar altında 2035 yılı sonuna kadar çamaşır yıkama faaliyetinden kaynaklanan mikrolif birikiminin yaklaşık 500 tona ulaşması tahmin edilmektedir. Ayrıca, bu değişkenlerin uzun vadede mikrolif birikimine olan etkisinin Monte Carlo Hassasiyet Analizi ile incelenmesi için iki farklı senaryo üretilmiştir. 1. senaryoda, arıtma veriminde ileri tekniklerin kullanıldığı ve çamaşır makinelerinde atıksu giderine filtre takılmasının zorunlu halde getirilmesi durumunda mikrolif birikimi incelenirken, 2. senaryoda kumaş teknolojisinde yapılacak iyileştirmelerle kumaş yıkanması esnasında lif dökümünün önüne geçilmesi ve de toplumda çamaşır yıkama alışkanlığının azaltılmasına yönelik uygulamaların bu birikime olan etkisi ele alınmıştır. Senaryo 1'de, proje süresince mikrolif birikiminin 25 ile 450 ton arasında değişeceği görülmektedir. Bu değer, Senaryo 2'de proje süresince 30-150 ton arasında değişmektedir. Sonuç olarak, kirliliğin kaynağında önlenmesine dair girişimlerin (kumaş teknolojisinin arttırılması gibi), uzun vadede kirliliği temizleme çalışmalarına kıyasla sucul sistemlerde biriken bu partiküllerin azaltılmasında daha etkili olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount of microfibers accumulated in aquatic systems due to domestic laundry activity in Tekirdağ, Kırklareli and Edirne provinces was investigated by dynamic system modelling method. In this context, the parameters regarding population of the region, prevalence of washing, filtration, wastewater treatment efficiency and microfiber discharge were created and the relationship of these parameters with each other was determined mathematically. As a result, it is estimated that the microfiber accumulation resulting from the laundry activity will reach approximately 500 tonnes by the end of 2035 under the current conditions in the project region. In addition, two different scenarios were produced to examine the effect of these variables on microfiber accumulation in the long term with Monte Carlo Sensitivity Analysis. In the 1st scenario, microfiber accumulation was examined when advanced techniques are used in the treatment efficiency and the filter is required to be fitted to the wastewater drain in the washing machines, while in the 2nd scenario, the effect of practices aimed at preventing fibre shedding during fabric washing with the improvements to be made in fabric technology and reducing the habit of washing laundry in the society contribute to this accumulation was considered. In scenario 1, was seen that the microfiber accumulation varies between 25 and 450 tonnes during the project. This value changes between 30-150 tonnes during the project period in Scenario 2. As a result, it was seen that initiatives to prevent pollution at its source (such as increasing fabric technology) are more effective in reducing particles accumulated in aquatic systems in the long run compared to pollution cleaning-up efforts.