Küçükbaş hayvancılığa verilen desteklerin çiftçi memnuniyeti açısından değerlendirilmesi: Halk elinde küçükbaş hayvan ıslahı projesi, Çankırı ili Akkaraman ırkı koyun ıslah alt projesi örneği
Evoluation of supports given for small ruminant livestock in terms of breeder satisfaction: national sheep and goat breeding project, the case of Akkaraman sheep breeding suproject in Çankiri province
- Tez No: 696577
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY DELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada 2011 yılından bu yana devam eden“Çankırı İli Akkaraman Irkı Koyun Islahı Alt Projesi”ne dahil olan işletme sahiplerinin sosyoekonomik, demografik özelliklerinin saptanması ayrıca ıslah projesi desteği sonrası işletmede meydana gelen değişikliklerin ve proje ile ilgili görüş ve düşüncelerin belirlenmesi, mevcut sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın materyalini, Çankırı İli Akkaraman Koyun Islahı 1 ve 2 Alt Projesine dahil 56 işletme oluşturmuştur. Tam sayım yöntemi kullanılarak tüm işletme sahipleri ile yüz yüze anket çalışması yapılarak işletmelerdeki 2020 yılına ait veriler değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde, hanedeki ortalama kişi sayısının 7,41 olduğu, işletmelerde çalışan aile birey sayısı ortalamasının 4,75 olduğu ve işletme sahiplerinin %75'inin ilkokul mezunu olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerin gelirleri değerlendirildiğinde ıslah projesi desteğinin, küçükbaş hayvancılık kaynaklı gelirlerin %7,41'ini oluşturduğu belirlenmiştir. Yetiştiriciler yem fiyatlarının yüksekliğini ve mera sorunlarını kesinlikle önemli olarak değerlendirirken, ırkın verim düzeyinin düşük olması ise az önemli olarak belirtmişlerdir. İşletme sahipleri hayvan ıslahı desteklemesinden memnun olduklarını ancak destekleme miktarının arttırılması gerektiğini bildirmişlerdir. Islah projesinin hayvanların verimi üzerine etkileri değerlendirildiğinde, yetiştiricilerin %87,5'i kuzu doğum ağırlıklarının, %82,1'i kuzu sütten kesim ağırlıklarının ve %91,1'i damızlık koç niteliğinin arttığını bildirmiştir. Sonuç olarak Çankırı İlinde 2011 yılından bu yana uygulanan“Akkaraman Irkı Koyun Islahı Alt Projesi”nin, ırkın verim düzeylerinin geliştirilmesi, kaliteli damızlık üretimi ve yetiştiricilikte karlılığın arttırılması adına oldukça önemli ve değerli bir politika olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the socioeconomic and demographic characteristics of the breeders involved in the“Çankırı Province Akkaraman Breed Sheep Breeding Sub-Project”since 2011, and also determine the changes that occurred in the enterprises after the support of the breeding project, opinions and thoughts about the project, exist current problems and propose solutions. The material of the research consisted of 56 sheep enterprises included in the Çankırı Province Akkaraman Sheep Breeding 1 and 2 Subprojects. By using the full count method, a face-to-face survey was conducted with all breeders and the data of 2020 in the enterprises were evaluated. When the data obtained were examined, it was determined that the average number of people in the household was 7.41, the average number of family members working in the enterprises was 4.75 and 75% of the breeders were primary school graduates. When the incomes of the enterprises were evaluated, it has been determined that the support payment of breeding project constitutes 7.41% of the total income from sheep breeding. While the breeders evaluated the high feed prices and pasture problems as absolutely important, they stated the low yield level of the breed as less important. The breeders stated that they are satisfied with the support payments of the breeding project, but the amount of support payments should be increased. When the effects of the breeding project on the yield of animals were evaluated, 87.5% of the breeders reported that lamb birth weights, 82.1% lamb weaning weights and 91.1% breeding ram quality increased. In conclusion, it has been evaluated that the“Akkaraman Sheep Breeding Sub-Project”, which has been implemented in Çankırı since 2011, is a very important and valuable policy in order to improve the yield aspect of the breed, to increase the profitability and also to product quality breeding sheep.