Sosyal medyanın siyasal iletişime etkisi: 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Isparta Belediye başkan adaylarının Twitter hesaplarının incelenmesi
Effect of social media on political communication: An investigation of the Twitter accounts of Isparta mayor candidates in the local elections of 31 March 2019
  1. Tez No: 696579
  2. Yazar: ERKAN İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmanın amacı, siyasi partilerin ve adaylarının siyasal kampanyalarını, siyasal kampanya yöntemlerini ve iletişimlerinin hangi aşamalardan oluştuğunun incelenmesidir. Isparta belediye başkan adaylarının seçim sürecinde Twitter hesapları üzerinden yaptıkları siyasal iletişim kampanyaları, sonucu aldıkları beğeni ve etkileşimlerin seçim sonuçlarına da yansıdığı bu çalışmanın varsayımlarıdır. Varsayımlar doğrultusunda sayısal veriler ortaya konulmuştur. Bu varsayımların test edilebilmesine yönelik olarak 2019 yerel seçim sürecinde Isparta belediye başkanlığına aday olan üç adayın resmi Twitter hesapları seçilmiştir. Bu tercihte etkili olan temel faktör yeni medya araçlarının siyasal iletişim faaliyetleri üzerinde giderek büyük etkiye sahip olabilmesidir. Bilindiği üzere yeni medya araçları siyasal iletişim sürecinde hızlı, ulaşılabilir, etkili, ekonomik vb. gibi birçok olumlu faktöre sahip olması sebebiyle siyasal iletişim faaliyetlerinin yürütülmesinde birçok aktör tarafından tercih edilmektedir. Çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Belediye başkan adaylarının Twitter hesaplarında, seçim süresince 3 aylık yaptıkları paylaşımları teker teker incelenerek konu başlıkları altında tablolaştırılmıştır. Çalışmada ilk olarak siyaset, siyasal davranış ve siyasal katılım gibi kavramlar ele alınmıştır. Devamında seçmen davranışı, iletişim, iletişim kuramları, siyasal iletişim ve aktörlerine değinilmiştir. Çalışmanın İkinci bölümünde internet, sosyal medya ve geleneksel medya kavramına değinilerek sosyal medya ve geleneksel medya arasındaki farklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Devamında sosyal medya araçları, sosyal ağlar ve sosyal medya ile siyasal iletişim ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, belediye başkan adaylarının siyasal pazarlamaya yönelik Twitter paylaşımlarının içerik analizleri ve bu analizlerin sonuçları yer almaktadır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, yerel seçimlere katılan belediye başkan adaylarının Twitler genellikle aday propagandası yapmak ve bilgi paylaşmak amacıyla kullandıkları görülmüştür. Yine aynı şekilde elde edilen bulgulara göre, belediye başkan adaylarının Twitter'da görünür olma gayretlerinin yanı sıra, bu platformları duyuru amaçlı kullandıkları saptanmış, Twitterin çift yönlü iletişimini, farklı seçmen kitlerine hitap etme faktörlerini kullanmada başarılı olmadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the political campaigns, political campaign methods and communication stages of political parties and candidates. It is the assumptions of this study that Isparta mayor candidates actively conduct their political communication campaigns through their Twitter accounts during the election process and that the likes and interactions they receive as a result of their posts are also reflected in the election results. Numerical data have been presented in line with the assumptions. In order to test these assumptions, the official Twitter accounts of the three candidates who were candidates for the mayor of Isparta during the 2019 local election process were selected. The main factor influencing this choice is the increasing influence of new media tools on political communication activities. As is known, new media tools in the process of political communication is preferred by many actors in the execution of political communication activities due to its many positive factors such as fast, accessible, effective, economic, etc. Content analysis method was used in the study. In the Twitter accounts of the mayor candidates, their 3-month posts during the election were examined one by one and tabulated under the subject headings. In the study, concepts such as politics, political behavior and political participation were first discussed. Subsequently, voter behavior, communication, communication theories, political communication and their actors are mentioned. In the second part of the study, the concept of internet, social media and traditional media is addressed and the differences between social media and traditional media are tried to be revealed. In the third part of the study, content analysis of the mayor candidates' Twitter shares for political marketing and the results of these analyzes are included. According to the findings of the study, it was seen that the mayor candidates participating in the local elections generally used the tweets to make propaganda and share information. According to the findings obtained in the same way, it was determined that the mayor candidates, in addition to their efforts to be visible on Twitter, used these platforms for announcements, and they were not successful in using the two-way communication of Twitter and the factors of addressing different voter groups.