Koroner kalp hastalarının psikolojik dayanıklılık düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examination of psychological resilience levels and related factors of coronary heart patients
- Tez No: 696581
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Psikiyatri, Nursing, Cardiology, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, koroner kalp hastalarının psikolojik dayanıklılık düzeylerinin araştırılması ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı özellikte yapılan araştırma, İstanbul ilinde bulunan bir devlet hastanesinin kardiyoloji kliniklerindeki 129 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Bireysel Özellikler Formu, Hastalık Özellikleri Formu ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, t testi ve ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the psychological resilience levels of coronary heart patients and to examine the related factors. The descriptive study was conducted with 129 patients in the cardiology clinics of a state hospital in Istanbul. Data; It was collected with the Individual Characteristics Form, the Disease Characteristics Form and the Brief Psychological Resilience Scale. T-test and ANOVA were used to evaluate the data.