Koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastalarda öz-bakım gücü ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between self-care agency and psychological resilience in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 1017903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜME SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastaların öz-bakım gücü ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinin kalp ve damar cerrahisi servisinde KABG ameliyatı olan 94 hasta oluşturdu. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”,“Öz-Bakım Gücü Ölçeği”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Araştırma sonucunda, hastaların öz-bakım gücü puan ortalaması 89.61±25.224, psikolojik dayanıklılık puan ortalaması ise 15.74±6.904 olarak saptandı. Cinsiyet ve çalışma durumunun her iki ölçekte de istatistiksel olarak anlamlı bir farkı olduğu belirlendi (p<.05); erkeklerin ve çalışanların her iki ölçekten aldıkları puanlar anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Eğitim düzeyinin ise yalnızca öz-bakım gücü üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farkı olduğu saptandı (F=4.155; p<.05); üniversite mezunlarının öz-bakım güçleri en yüksek iken, eğitim durumunun psikolojik dayanıklılık üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı (p>.05) belirlendi. Yaş değişkeni ile hem öz-bakım gücü (r=-.231; p<.05) hem de psikolojik dayanıklılık (r=-.287; p<.05) arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi. Öz-bakım gücü ile psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edildi (r=.258; p<.05). Regresyon analizi sonucuna göre, öz-bakım gücünün psikolojik dayanıklılıktaki varyansın %6.6'sını açıkladığı saptandı (R²=.066). Bu bulgular doğrultusunda, KABG ameliyatı sonrası hastaların öz-bakım güçlerini artırmaya yönelik eğitimlerin ve psikososyal destek programlarının, hastaların psikolojik dayanıklılıklarını da olumlu yönde etkileyeceği öngörülmektedir. Özellikle kadın, çalışmayan, ileri yaş grubundaki ve düşük eğitimli hastalar gibi riskli grupların daha yakından izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive, cross-sectional, and correlational study was conducted to determine the relationship between self-care agency and psychological resilience levels in patients undergoing CABG surgery and to evaluate the affecting factors. The study sample consisted of 94 patients who underwent CABG surgery in the cardiovascular surgery clinic of a training and research hospital in Istanbul. Data were collected using a“Patient Information Form”, the“Self-Care Agency Scale”, and the“Brief Resilience Scale”. In addition to descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation, and simple linear regression analysis were used for data analysis. As a result of the study, the mean self-care agency score of the patients was determined as 89.61±25.224, and the mean psychological resilience score was 15.74±6.904. Gender and employment status were found to have a statistically significant effect on both scales (p<.05); the scores of males and employed individuals were significantly higher on both scales. Educational level was found to have a statistically significant effect only on self-care agency (F=4.155; p<.05), with university graduates having the highest self-care agency, whereas educational status created no significant difference in psychological resilience (p>.05). A negative and statistically significant relationship was identified between the age variable and both self-care agency (r=-.231; p<.05) and psychological resilience (r =-.287; p<.05). A weak yet significant positive relationship was found between self-care agency and psychological resilience (r=.258; p<.05). Regression analysis results revealed that self-care agency explained 6.6% of the variance in psychological resilience (R²=.066). In line with these findings, it is anticipated that training and psychosocial support programs aimed at increasing patients' self-care agency after CABG surgery will also positively affect their psychological resilience. It is recommended to closely monitor high-risk groups, particularly female, unemployed, older, and lower-educated patients.