Deep neural network applications in boosted H-BB(BAR) decays in proton-proton collisions at the LHC
LHC şartlarındaki proton–proton çarpışmalarında yükseltilmişH-BB(BAR) bozunumu ile derin sinir ağı uygulamaları
- Tez No: 696586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL GAMSIZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Derin öğrenme hayatımıza daha fazla dahil oluyor ve gelecekte derin öğrenme uygulamalarının parçacık fiziği analizlerinde daha aktif bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle, LHC şartlarındaki proton-proton çarpıştırmalarında oluşan yükseltilmiş Higgs bozonlarının bb kuark-karşıt kuark çiftlerine bozunmaları ve bu olayların QCD arka plan olaylarından ayrıştırılması üzerine derin öğrenme çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışmada, evrişimli sinir Ağı ve grafik evrişimli sinir ağı olmak üzere iki farklı derin öğrenme algoritması kullandık. Hem Higgs bozonu sinyali hem de QCD arka plan verileri için CERN'in Open Data platformundan alınan verileri kullandık. Modellerimizin performanslarının detaylı bir karşılaştırmasını yapıyoruz.
Özet (Çeviri)
Deep learning is becoming more involved with our lives, and we think deep learning applications will play a more active role in particle physics analyses in the future. Therefore, we performed a deep learning study to differentiate between the decays of boosted Higgs bosons into bb quark-antiquark pairs and QCD background in proton-proton collisions at the LHC. We used two different deep learning algorithms in this study, which are convolutional neural network and graph convolutional neural network. For both the Higgs boson signal and QCD background data, we used data from CERN's Open Data platform. We make a detailed comparison of the performance of our models.