Örgütsel bağlılığın sanal kaytarma davranışı üzerine etkisinde örgütsel sinizmin aracılık rolü: Seyahat işletmelerinde bir uygulama
The mediating role of organizational cynicism in the effect of organizational commitment on cyber loafing: Research on travel agencies
  1. Tez No: 696587
  2. Yazar: MERTCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Seyahat acenteleri, turizm sektörü içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bulundukları konumun önemine bağlı olarak, seyahat acenteleri arasında yoğun bir rekabet bulunmaktadır. Seyahat acentelerinin, bu yoğun rekabet ortamında başarılı olabilmeleri için örgütsel bağlılık unsuruna önem vermeleri gerekmektedir. Çalışan bağlılıklarına zarar veren olguların başında sinizm bulunmaktadır. Sinizm çalışanların, beklentilerinin karşılanmaması veya adaletsizlik olduğunu düşünmeleri durumunda örgütlerine karşı olumsuz tutum ve davranışlar sergilemeleri olarak tanımlanmaktadır. Bu davranışlar arasında sanal kaytarma olarak da bilinen, mesai saatleri içerisinde internetin şahsi amaç ve zevkler çerçevesinde kullanılması da bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, çalışanların örgütsel bağlılık algılarının sanal kaytarma davranışları üzerine etkisinde örgütsel sinizm algılarının aracılık rolünün olup olmadığının tespit edilmesidir. Bu amaçla Antalya ili merkezindeki A grubu seyahat acentesi çalışanlarına yönelik anket çalışması yapılmıştır. Hipotezlerin testinde temel analiz yöntemi olarak yapısal eşitlik modellemesi tercih edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; çalışanların örgütsel bağlılık algılarının sanal kaytarma davranışları üzerindeki etkisinde örgütsel sinizm algılarının aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Diğer ilişkilere yönelik sonuçlar ise şu şekildedir; çalışanların örgütsel bağlılık algıları ve sanal kaytarma davranışları arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu; örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm algıları arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu; Örgütsel sinizm algıları ve sanal kaytarma davranışları arasında ise pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Travel agencies have an important place in the tourism. There is a competition among travel agencies, depending on their position. In order to be successful, Travel agencies need to consider the importance of organizational commitment. Cynicism is one of the main reasons damaging employees commitment and causes negative behaviors. Cynicism is defined as employees exhibiting negative attitudes and behaviors towards their organizations if their expectations are not met or if they think there is injustice. Also known as cyberloafing, which is the use of the internet for personal purposes during working hours is shown among these behaviors. Purpose of this research is to determine whether organizational cynicism perceptions have a mediating role in the effect of employees' perceptions of organizational commitment on cyberloafing behaviours. For this purpose, a survey was conducted for“Group A”travel agency employees in Antalya. A structural equation modeling has been preferred as the basic analysis method in the testing of the hypotheses. According to the research results; It has been determined that organizational cynicism perceptions have a mediating role in the effect of employees' organizational commitment perceptions on cyberloafing behaviours. The results for other relations are as follows; It was determined that there is a negative and significant relationship between the employees' perceptions of organizational commitment and cyberloafing behaviours. It was determined that there is a negative and significant relationship between organizational commitment and organizational cynicism perceptions. It was determined that there is a positive and significant relationship between organizational cynicism perceptions and cyberloafing behaviours.