Karabük ilinde cadde tozlarının ağır metal içeriğinin incelenmesi
Investigation of the heavy metal content of street dusts in Karabuk province
  1. Tez No: 696593
  2. Yazar: GÜLŞAH DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ULUTAŞ, DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Karabük ili sınırları içerisinde belirlenen çalışma alanında, yerleşim bölgeleri, küçük ve büyük ölçekli sanayi tesisleri, az, orta ve yoğun trafiğin olduğu hatta trafik akışının hiç olmadığı noktalardan 43 adet cadde tozu örneği alınmıştır. Toplanan tüm numunelerde Al, Fe, Ba, Mn, Zn, Sr, Co, Cr, Cd, Ni, Mo, Pb, V, Sb, As, Si, Bi, Sn, Sc, Ag ve Ti olmak üzere 21 element endüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometre (ICPMS) cihazı kullanılarak analiz edildi. Analizi yapılan Al, Fe, Ba, Mn, Zn, Sr, Co, Cr, Cd, Ni, Mo, Pb, V, Sb, As, Si, Bi, Sn, Sc, Ag ve Ti elementlerine ait ortalama konsantrasyon değerleri sırasıyla 5.813; 22.905; 35.34; 523; 198; 46.77; 2.41; 25.38; 0.46; 11.20; 0.11; 7.32; 21.22; 0.34; 0.00; 30.746; 0.00; 6.79; 0.00; 0.14; 451 mg/kg olarak bulundu. Numunelerdeki ağır metal konsantrasyonları, örnekleme noktasının trafik akışının yoğun olduğu anayollara ve sanayi bölgelerine olan yakınlığına göre değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the study area determined within the borders of Karabük province, 43 street dust samples were collected from residential areas, small and large-scale industrial facilities, points with low, medium and heavy traffic and even no traffic flow. In all samples collected, 21 elements, namely Al, Fe, Ba, Mn, Zn, Sr, Co, Cr, Cd, Ni, Mo, Pb, V, Sb, As, Si, Bi, Sn, Sc, Ag and Ti, were inductively analyzed using a plasma mass specteometer (ICPMS). The mean concentrations of the analyzed elements were found to be 5,813.46; 22.905.92; 35.34; 523.28; 198.75; 46.77; 2.41; 25.38; 0.46; 11.20; 0.11; 7.32; 21.22; 0.34; 0.00; 30,746.15; 0.00; 6.79; 0.00; 0.14; 451.06 mg/kg, respectively. Heavy metal concentrations in the samples vary according to the proximity of the sampling point to the main roads and industrial areas with heavy traffic flow.