Investigation of the effects of commonly used tobacco and its varieties on human physiology system
Yaygın olarak kullanılan tütün ve yapısal çeşitlerinin insan fizyolojisi sistemine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 696592
  2. Yazar: ABDARAZAG ALMGADMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KABALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde, bir infertilite kliniğini ziyaret eden insanların toplam sayısı artış göstermekte ve sigara içmek erkek kısırlığına yol açan en önemli yan etkilerden biri olarak kabul edilir. Bu alanda pek çok çalışma, sigara dumanı içeriğinin sperm niteliğini, sperm plazmasını ve diğer çeşitli üreme faktörlerini olumsuz etkilediğini bildirmiştir. Bununla birlikte, sigara içmenin erkek üreme üzerindeki gerçek etkisi belirsizdir. Sigaranın semen parametreleri üzerindeki etkisi, sigaranın oksidatif strese (OS) yol açan reaktif oksijen türlerinin varlığını arttırdığı kesin biyolojik sonucuna ile ilişkilidir. Çalışma sistemi, fizibilite ve morfoloji gibi sperm parametreleri üzerinde tahrip edici etkilere sahiptir ve erkek doğurganlığını azaltan sperm fonksiyonunu zayıflatıcı bir rol oynamaktadır. Ancak, tüm bu çalışmalar aynı sonuçlara ulaşmamıştır. Bu çalışmada, sigara ve erkek fertilitesi arasındaki korelasyon vurgulanmakta ve sigara içmeyen . bireylerin tütün kullanımı üzerine erkek infertilitesi üzerine etkisini incelenecektir. SEM, XRD ve FTIR gibi uzman analizleri de dahil olmak üzere, sigarayı erkek kısırlığına bağlayan kanıtlar vurgulanacak ve farklı tütün türlerinin klinik deneysel etkileri tartışılacaktır. Çalışmanın sonuçlarının gösterdiği gibi, tütünlerin tüm yapıları oda sıcaklıklarında benzer mikroyapısal dağılımlar göstermektedir. T15 tütün malzemelerinin mikroyapısı diğer tütünlerden farklı olarak kristal bir yapıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
The number of couples attending an infertility clinic is rising, and smoking is one of the most common causes of male infertility, according to researchers. Cigarette smoke has been shown to adversely impact sperm standards, sperm plasma, and other reproductive parameters in many investigations. The precise impact of smoking on male fertility is unknown, though. There is a strong scientific conclusion that smoking increases the presence of reactive oxygen species, resulting in oxidative stress, which has an impact on semen parameters (OS). Sperm characteristics including feasibility and morphology are harmed by the operating system, which also decreases sperm function. However, the results of the many research were not all in agreement. This study examines the link between tobacco use and male fertility, as well as the impact of non-smoking alternatives on human physiology. Evidence connecting smoking to male infertility, including expertmental analysis such as SEM, XRD and FTIR, will be highlighted, and clinical experimental implications of different tobacco kinds will be discussed. As the results of the study shows all the structures of the tobaccos show the similar microstrucal distributions at room temperatures. The miscrostructure of the T15 tobacco materials has a crystalline structures which is different from other tobaccos.