Siirt il merkezinde kullanılan peyzaj bitkileri üzerinde taksonomik bir çalışma
A taxonomic study on landscape plants used in si̇i̇rt provincial center
  1. Tez No: 696597
  2. Yazar: SÜMEYRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kırsal alanlardan kentlere göçler, endüstriyel alanların kentlere yakınlığı ve hızlı nüfus artışı kent nüfusunu gün geçtikçe artırmaktadır. Artan insan nüfusunun barınma ve iş olanaklarının karşılanabilmesi için kentsel alanlar sürekli yapılaşma içindedir. Bu yapılaşmanın bir sonucu olarak kentsel açık yeşil alanların miktarı ve büyüklüğü de azalış göstermektedir. Yoğun kent yaşamı içinde insanların doğaya özlemini az da olsa karşılayan açık yeşil alanlar kentin, insanların ve hayvanların nefes aldığı yerlerdir. Bu alanlarda kullanılan bitkiler genellikle estetik değer taşır. Bu çalışma 2018-2021 yılları arasında Siirt il merkezindeki rekreasyon alanlarında kullanılan süs bitkilerinin florasını ve özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini bitki örnekleri, fotoğraflar ve floristik listeler oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; 32 takım, 60 familyaya ait 139 takson süs bitkisi tespit edilmiştir. Bu süs bitkileri 62 ağaç, 26 çalı, 13 sarılıcı ve tırmanıcı, 25 mevsimlik, 11 çim ve yer örtücü, 2 tanesi kaya ve su bitkilerinden oluşmaktadır. Tespit edilen 139 türün 107 tanesi çok yıllık, 32 tanesi tek yıllıktır. Bu türlerin 104 tanesi çift çenekli, 35 adeti ise tek çeneklidir. Geriye kalan türlerin 20 tanesi doğal, 119 tanesi egzotiktir. Araştırma sonucu saptanan 139 bitkiden 30'nun alerjan ve 4 tanesinin zehirli özellikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration from rural areas to cities, proximity of industrial areas to cities and rapid population growth increase the urban population day by day. Urban areas are constantly being built in order to meet the housing and job opportunities of the increasing human population. As a result of this structuring, the amount and size of urban open green spaces are also decreasing. Open green spaces, which meet people's longing for nature in the busy city life, are the places where the city, people and animals breathe. Plants used in these areas generally have aesthetic value. This study was carried out to determine the flora and characteristics of ornamental plants used in recreation areas in Siirt city center between 2018-2020. The material of the research consists of plant samples, photographs and floristic lists. According to the results obtained from the research, 139 taxon of ornamental plants belonging to 32 orders and 60 families were identified. These ornamental plants consist of 62 trees, 26 shrubs, 13 wrappers and climbers, 25 seasonal, 11 grass and ground cover plants, and 2 rock and aquatic plants. Of the 139 species identified, 107 are perennial and 32 are annual. Of these species, 104 are dicotyledonous and 35 are monocotyledonous. Of these species, 20 are natural and 119 are exotic. It was determined that 30 of the 139 plants determined as a result of the research were allergen and 4 of them were poisonous.